Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Duża zagraniczna firma otworzyła swój odział produkcyjny. Zgodnie z polityką, jaką stosuje na całym świecie, zorganizowała na terenie zakładu pracy szwedzki stół dla wszystkich pracowników. Dzięki temu zabiegowi pracownicy mają możliwość spożywania posiłków. Skorzystanie z posiłku jest możliwe przez ok. półtorej godziny w ciągu dnia w porze obiadowej. Możliwość skorzystania z posiłków przysługuje wszystkim pracownikom. Z uwagi na charakter szwedzkiego stołu posiłki nie są przypisane do konkretnych pracowników. Czy w tej sytuacji u pracowników powstaje przychód do opodatkowania?

Odpowiedź

W tym wypadku pracownicy spożywają posiłki w formie szwedzkiego stołu. W związku z tym nie wiadomo, jaki posiłek spożywają poszczególni pracownicy. Pomimo otrzymania świadczenia u pracowników nie powstanie przychód i zakład pracy nie będzie musiał pobierać zaliczki na podatek dochodowy. 

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze lub ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Pamiętaj!
W przytoczonym przepisie ustawodawca jedynie przykładowo wymienił przychody ze stosunku pracy, a użyty w nim zwrot „w szczególności” wskazuje, że stanowią one katalog otwarty. Ponadto do przychodów ze stosunku pracy należy zaliczyć nie tylko wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, lecz także wynikające ze stosunku pracy świadczenia nieodpłatne lub częściowo odpłatne.

W omawianym wypadku pracownicy otrzymują możliwość skorzystania ze szwedzkiego stołu, za który nie płacą, czyli pracownicy uzyskują korzyść.

Ważne!
W tym miejscu należy przypomnieć, iż osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy.

Jednak w analizowanej sprawie bardzo trudno określić, co pracownicy zjedli, ponieważ pra...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.