Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Płatność na rzecz zagranicznego podmiotu transparentnego podatkowo a podatek u źródła

Artykuły | 14 czerwca 2024 | NR 3
0 271

Z początkiem roku nawiązaliśmy współpracę z amerykańską spółką LLP, która będzie świadczyć na naszą rzecz usługi prawne. W jaki sposób zabezpieczyć stosowanie zwolnienia z obowiązku poboru podatku u źródła?

Odpowiedź

W wypadku spółek transparentnych podatkowo, czyli niebędących podatnikami podatku dochodowego (np. amerykańskie spółki LLP), dla stosowania zwolnienia z obowiązku poboru WHT potrzebują Państwo:

  • certyfikatów rezydencji wspólników spółki; 
  • dowodów na dochowanie „należytej staranności” przy badaniu uprawnienia do stosowania preferencji w WHT (oświadczenia beneficial owner – wspólników LLP; oświadczenia, potwierdzającego, że LLP jest transparentna podatkowo).

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT płatności z tytułu świadczenia usług prawnych na rzecz nierezydentów są obciążone obowiązkiem poboru „podatku u źródła” w wysokości 20%. Natomiast zgodnie z ust. 2 istnieje możliwość obniżenia ww. podatku albo jego niepobierania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską i krajem odbiorcy płatności: „Przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska”.
Wymogi stosowania preferencji w podatku u źródła określa art. 26 ust. 1 ustawy o CIT (zd. 2): „Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania siedziby podatnika dla celów podatkowych, uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji”.
Ponieważ spółka LLP sama nie jest podatnikiem, ale są nimi jej wspólnicy, powinniśmy pobrać certyfikat rezydencji od każdego ze wspólników. Na potrzeby przepisów o podatku u źródła spółkę transparentną podatkowo traktujemy tak, jakby jej nie było. Warto zwrócić uwagę na definicję certyfikatu rezydencji (art. 4a pkt 12 ustawy o CIT), zgodnie z którą jest to „zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych, wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby podatnika”. W praktyce podatkowej wskazuje się również, że certyfikat rezydencji powinien wskazywać na dane podatnika, takie jak jego adres oraz numery identyfikacyjne.

Ważne!
Alternatywne, choć ryzykowne, jest stosowanie w odniesieniu do spółek transparentnych podatkowo tzw. zbiorczych certyfikatów rezydencji wydawanych w niektórych państwach (w tym USA oraz Wielkiej Brytanii), tj. dokumentów potwier...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.