Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ROZLICZENIA VAT , JPK

1 lutego 2018

Czy można ująć w rejestrze sprzedaży oraz w JPK fakturę zbiorczą sporządzoną z faktur od podwykonawców

0 1569

Świadczymy usługi budowlane jako generalny wykonawca i miesięcznie otrzymujemy od 150 do 200 faktur od podwykonawców z odwrotnym obciążeniem. Wszystkie te faktury ujęte są w rejestrze zakupów oraz w JPK - zakupy za dany miesiąc rozliczeniowy. Na koniec miesiąca na podstawie szczegółowego wydruku z rejestru zakupów faktur z odwrotnym obciążeniem sporządzamy jedną fakturę wewnętrzną zbiorczą i wykazujemy ją w pozycjach 34 i 35 deklaracji VAT oraz w rejestrze JPK - sprzedaż. Pytanie : czy nasz sposób postępowania jest prawidłowy - ujmowanie w rejestrze sprzedaży jednej faktury zbiorczej a nie pojedynczych 150-200 sztuk. Jeśli nie to bardzo proszę o podanie podstawy prawnej.

ODPOWIEDŹ

W ewidencji sprzedaży powinien być wykazywany każdy numer faktury zakupowej z danymi sprzedawcy – kontrahenta podatnika wraz z jego numerem NIP, na podstawie którego podatnik będzie dokonywał obliczenia podatku należnego.

UZASADNIENIE

Jak wynika z art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy (inni niż zwolnieni z VAT lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione) są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej. Ewidencja powinna zawierać w szczególności dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego, kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej. Zatem z ewidencji winno wynikać jakie konkretnie transakcje w danym okresie miały miejsce.

Natomiast Jednolity Plik Kontrolny to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK posiada określony układ i format (schemat xml), który ułatwia jego przetwarzanie.

Przepisy nakładają na podatników m.in. obowiązek uwzględnienia w prowadzonej ewidencji VAT także danych służących identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numeru, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Mechanizm odwrotnego obciążenia polega na tym, że to nabywca, a nie sprzedawca, rozlicza podatek VAT. Jeżeli przedsiębiorca dokonał zakupu towaru objętego odwrotnym obciążeniem w VAT, jest zobowiązany do samodzielnego rozliczenia podatku. Wartość, wykazaną na fakturze, traktuje jak netto, od której naliczany jest podatek VAT. Wartość podatku wskazuje w deklaracji VAT po stronie sprzedaży oraz po stronie zakupu, jeżeli podlega odliczeniu. Transakcja ta dla nabywcy jest neutralna pod względem VAT, jako że podatek wykazywany jest w tej samej kwocie zarówno po stronie sprzedaży, jak i zakupu. Przy czym nie ma obowiązku wystawiania faktury wewnętrznej z naliczeniem podatku. Podatnik może dokonać stosownego wyliczenia np. na tej fakturze...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.