Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

30 czerwca 2013

Czy odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji podlega opodatkowaniu VAT

0 833

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczyłem usługi zarządzania spółką. Za świadczone usługi wystawiałem faktury VAT. W czerwcu umowa ze spółką została rozwiązana, ale przez kolejny rok obowiązuje mnie zakaz konkurencji, za który zgodnie z umową dostaję comiesięczne odszkodowanie. Czy otrzymane odszkodowanie podlega opodatkowaniu VAT?

ODPOWIEDŹ

Tak, otrzymane odszkodowanie podlega opodatkowaniu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art.8 ust.1 ustawy przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemajacej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. W szczególności, za odpłatne świadczenie usług uważa się zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. W świetle powyższej definicji, czynność powstrzymania się od działań konkurencyjnych wobec spółki lub od świadczenia usług na rzecz konkurencyjnych podmiotów gospodarczych stanowi usługę w rozumieniu ustawy o VAT.

Czynność stanowiąca świadczenie usług podlega opodatkowaniu jeżeli jest świadczona przez podatnika w rozumieniu ustawy, działającego w takim charakterze. Zgodnie z art.15 ust.1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje natomiast wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody (art.15 ust.2 ustawy). Nie każdy menedżer jest podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art.15 ust.3 pkt 3 ustawy o VAT w powiązaniu z art.13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności wykonywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, ko...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.