Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prowadzę przedszkole działające od września 2013 roku. We wrześniu odpłatność była uiszczana przez rodziców do kasy przedszkola. Nie został przekroczony limit zobowiązujący do instalacji kasy fiskalnej, ale jesteśmy już blisko jego przekroczenia. Czy jeśli od października wszystkie wpłaty będą dokonywane na konto bankowe przedszkola, można jeszcze zastosować zwolnienie określone w poz.37 załącznika do rozporządzenia i nie kupować kasy?

ODPOWIEDŹ

Tak, przy spełnieniu wymienionych tam warunków może Pani skorzystać ze zwolnienia wynikającego z poz.37 załącznika do rozporządzenia, lub skorzystać ze zwolnienia wymienionego w poz.29 załącznika, jeśli świadczone usługi mieszczą się w grupowaniu ex 85 PKWiU.

(od 1 stycznia 2015 roku poz.37 przesunięcie do poz. 38; poz. 29 przesunięcie do poz. 31), nowa treść rozporządzenia: link

UZASADNIENIE

Obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z art.111 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z ust.1 tego przepisu, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Podatnicy, wobec których powstał obowiązek w zakresie stosowania kas rejestrujących, są obowiązani za pośrednictwem tych urządzeń ewidencjonować obrót i kwoty podatku należnego. Jednakże opodatkowanie transakcji podatkiem od towarów i usług nie stanowi kryterium determinującego powstanie obowiązku w zakresie prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przedmiotowy obowiązek dotyczy bowiem również sytuacji, gdy czynności sprzedaży są zwolnione od podatku lub wykonuje je podatnik zwolniony od podatku na podstawie art.113 ust.1 lub 9 ustawy.

Na mocy delegacji ustawowej zawartej w art.111 ust.8 ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych może zwolnić, w drodze rozporządzenia, na czas określony, niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania. Kwestie dotyczące zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących niektórych czynności i niektórych grup podatników oraz terminów rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w obecnym stanie prawnym reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednym ze zwolnień przewidzianych w cytowanym rozporządzeniu jest przewidziane w §2 ust.1 rozporządzenia zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania dla czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W części I załącznika, w poz.29 wskazano jako czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania usługi o symbolu ex 85, tj. usługi w zakresie edukacji – z wyłączeniem:

  • usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (PKWiU 85.51.10.0),

  • usług świadczonych przez szkoły tańca i instruktorów tańca (PKWiU 85.52.11.0),

  • usług świadczonych przez szkoły nauki jazdy (PKWiU 85.53.11).

W części II załącznika, w poz.37 przewidziano natomiast zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania ze względu na formę zapłaty. W związku z tym zapisem, aby podatnik mógł skorzystać ze zwolnienia, zapłata za świadczone usługi musi w całości nastąpić za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję musi jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

Z opisu przedstawionego w pytaniu wynika, że świadczy Pani usługi wychowania przedszkolnego. Usługi w zakresie wychowania przedszkolnego zostały sklasyfikowane w dziale 85 symbol 85.10.10.0 według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 roku. Jeżeli świadczone przez Panią usługi faktycznie mieszczą się w tym grupowaniu, opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu do 31 grudnia 2014 roku korzystają ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w oparciu o §2 ust.1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w związku z poz.29 załącznika do rozporządzenia. Jeżeli natomiast świadczonych przez Panią usług nie można sklasyfikować pod symbolem PKWiU ex 85, to oczywiście może Pani korzystać ze zwolnienia podmiotowego a po jego utracie przedmiotowego, określonego w poz.37 załącznika. Jeżeli jednak nie będzie Pani spełniała warunków określonych w cytowanych poz.29 i 37 załącznika, oczywiście wystąpi obowiązek prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących, po przekroczeniu obowiązujących limitów, w terminach określonych w rozporządzeniu.

Wioletta Gramis