Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI

1 kwietnia 2018

Czy sprzedaż środka trwałego firmy wpływa na wyliczenie proporcji

0 2305

Czy w przypadku sprzedaży mieszanej w VAT - opodatkowanej 23% oraz zwolnionej - bierze się pod uwagę sprzedaż środków trwałych firmy, które podlegają zwolnieniu z VAT? Np. firma zakupiła mieszkanie na potrzeby działalności (mieszkanie wykorzystywane przez pracowników firmy). Mieszkanie to zakupiła ze zwolnieniem z VAT, a następnie sprzedała również jako zwolnione z VAT. Mieszkanie to zaliczono do środków trwałych firmy. Czy sprzedaż ta wliczana jest do proporcji w VAT? Czy gdyby firma zajmowała się handlem nieruchomościami, w tym podlegających zwolnieniu, powinna sprzedaż tego mieszkania zaliczonego do środków trwałych wliczyć do proporcji w VAT?

ODPOWIEDŹ

Nie, ponieważdo wyliczenia proporcji nie bierze się pod uwagę sprzedaży nieruchomości, która stanowi środek trwały podatnika - używanego przez podatnika na potrzeby jego działalności, również w przypadku, gdyby firma zajmowała się handlem nieruchomościami, w tym podlegających zwolnieniu.

UZASADNIENIE

W świetle regulacji prawnej zawartej w art.90 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, do obrotu na podstawie którego wylicza się proporcję, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika - używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.

Powyższa regulacja ma na celu uniknięcie wypaczania współczynnika VAT przez transakcje, które nie powinny mieć wpływu na wysokość odliczenia podatku naliczonego. Zatem, jeśli spełniona jest przesłanka, że zachodzi sprzedaż towaru, który na podstawie przepisów o podatku dochodowym został zaliczony przez podatnika do środków trwałych - używanego na potrzeby jego działalności, wówczas obrót z tytułu takiej sprzedaży nie powinien być uwzględniany przy kalkulacji współczynnika VAT.

Czytelnik sprzedaje mieszkanie, które zostało kupione na potrzeby działalności firmy i na podstawie przepisów o podatku dochodowym zostało uznane jako środek trwały. Dlatego na podstawie powołanego art.90 ust.5 ustawy o VAT można uznać, że sprzedaż tego mieszkania nie wlicza się do proporcji. Zasada ta będzie miała również zastosowanie w przypadku, gdyby Czytelnik zajmował się handlem nieruchomościami, w tym podlegających zwolnieniu.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.90 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.