Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

30 września 2018

Czy w przypadku likwidacji działalności portal internetowy należy ująć w remanencie likwidacyjnym

0 1088

Spółka cywilna zakończyła działalność. Na dzień likwidacji nie posiadała towarów, środków trwałych. Jedynie pozostał zakupiony wcześniej portal internetowy nad którym trwały dalsze prace, portal miał być źródłem przychodów. Po kilku miesiącach został przyjęty na wnip. Jednak po 2 miesiącach spółkę zawieszono. Nie było żadnego przychodu, a wspólnikom zabrakło pieniędzy na dalszy rozwój portalu. Czy z chwilą likwidacji należy wykazać portal w remanencie końcowym i odprowadzić VAT od portalu internetowego od którego wcześniej VAT był odliczony?

ODPOWIEDŹ

Portalu nie wykazuje się w remanencie końcowym.

UZASADNIENIE

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz wspólnicy spółek nie mających osobowości prawnej (np. spółek cywilnych), którzy są zarejestrowani w ewidencji działalności gospodarczej, muszą zawiadomić organ ewidencyjny o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej. Zgłoszenia dokonuje się poprzez wypełnienie formularza CEIDG-1.

Na mocy art.14 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu VAT podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, w przypadku:

  1. Rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;

  2. Zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art.15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art.96 ust.6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Powyższy przepis dotyczy towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art.14 ust.4 ustawy o VAT). Natomiast towarem w rozumieniu ustay o VAT są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W przypadku likwidacji działalności przez osoby fizyczne lub spółkę nie posiadającą osobowości prawnej obowiązkiem podatnika jest:

  • sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (art.14 ust.5 ustawy o VAT);

  • załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień likwidacji działalności.

Obowiązek podatkowy w przypadku, o którym mowa powyżej, powstaje w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (art.14 ust.6 ustawy o VAT). Zgodnie z art.14 ust.8 ustawy o VAT podstawą opodatkowania towarów podlegających spisowi z natury jest ich wartość ustalona zgodnie z art.29a ust.2 ustawy, czyli cena ich nabycia (bez podatku), a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia, określony w momencie dostawy tych towarów. Od ustalonej podstawy opodatkowania kwotę podatku należy obliczyć na takich samych zasadach, jakie miałyby zastosowanie w przypadku sprzedaży towarów ujętych w tym spisie. A zatem stawka podatku i kwota podatku VAT będą uzależnione od rodzaju towaru. Głównie będzie miała zastosowanie stawka podstawowa, która obecnie wynosi 23%. W zależności od rodzaju towarów można zastosować 8% lub 5%, a także zwolnienie z podatku.

Z pytania Czytelnika wynika, że na dzień likwidacji spółka cywilna nie posiadała towarów i środków trwałych. Portal nie jest towarem w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, dlatego portalu nie wykazuje się w remanencie likwidacyjnym.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.2 pkt 6, art. 14, art. 29a ust.2, art.41 ust.1 w powiązaniu z art. 146a pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.