Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , OCHRONA ZDROWIA , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

30 maja 2012

Czy Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny jest podatnikiem VAT

0 1093

Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług w stosunku do czynności, do których został zobligowany przepisami prawa, a które nie są wykonywane na podstawie umów cywilno-prawnych. Inspektorat jest natomiast podatnikiem w stosunku do czynności, do wykonywania których przepisy go nie obligują oraz tych, do których przepisy go obligują, ale które są wykonywane na podstawie umów cywilno-prawnych.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej nr IBPP4/443-1309/11/AŚ z 28 listopada 2011 roku.

Sytuacja podatnika

Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny jako jednostka budżetowa - administracja zespolona została powołana do realizacji zadań nałożonych przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 roku Prawo Farmaceutyczne, a zwłaszcza do:

- przeprowadzania kontroli seryjnej wstępnej surowców farmaceutycznych;

- kontrolowania jakości produktów leczniczych

- wykonywania analiz wody do receptury aptecznej;

- wykonywania badań jakościowych wyrobów medycznych;

- przeprowadzania badań czystości mikrobiologicznej, powietrza i personelu w środowisku wytwarzania produktów leczniczych i wyrobów medycznych;

- przeprowadzania kontroli skuteczności procesu sterylizacji w suszarkach i autoklawach.

Opisane powyżej usługi są wykonywane odpłatnie na rzecz różnych podmiotów, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 28 października 2008 roku winny je wykonywać w Laboratorium Kontroli Jakości Leków - WIF.

Otrzymane dochody za wykonane usługi są przekazywane do budżetu państwa. Wszystkie usługi, które Inspektorat wykonuje odpłatnie, są wykonywane w ramach przypisanych specyficznych zadań i funkcji państwowych określonych ustawą do których został powołany.

Inspektorat nie wykonuje żadnych innych usług które wykraczałyby poza zadania określone przepisami. Inspektorat zawarł dwie umowy cywilno-prawne na przeprowadzenie kontroli seryjnej wstępnej surowców farmaceutycznych. Pozostałe czynności są wykonywane bez umów.

Czynności: wykonywania badań jakościowych wyrobów medycznych, przeprowadzania badań czystości mikrobiologicznej, powietrza i personelu w środowisku wytwarzania produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz przeprowadzania kontroli skuteczności procesu sterylizacji w suszarkach i autoklawach, są dodatkowymi zadaniami, które Inspektorat może wykonywać, ale nie jest do nich zobligowany, a ilość wykonywanych badań jest niewielka. Ponadto kontrola skuteczności procesu sterylizacji w suszarkach i autoklawach była przeprowadzana przez Państwową Inspekcję Sanitarną, która obecnie tego nie wykonuje.

Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w związku z wykonywaniem opisanych powyżej czynności jest uznany za podatnika VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z treści art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że wyłączenie z kategorii podatników VAT organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy ma miejsce wówczas, gdy spełnione zostaną łącznie dwie przesłanki:

• podmiotem dokonującym czynności jest organ władzy publicznej lub urząd obsługujący ten organ i

• czynność mieści się w zakresie zadań nałożonych odrębnymi przepisami na ten podmiot, dla realizacji których został on powołany i jednocześnie czynność ta nie jest wykonywana na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Innymi słowy, organ będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług w dwóch przypadkach - gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań (co wynika z pierwszej części art. 15 ust. 6 ustawy o VAT) oraz gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach jego zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych.

Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny, wykonując czynności:

• przeprowadzania kontroli seryjnej wstępnej surowców farmaceutycznych

• kontrolowania jakości produktów leczniczych, w tym leków recepturowych i aptecznych pobranych w trakcie kontroli

• wykonywania analiz wody do receptury aptecznej - wody oczyszczonej działa jako urząd obsługujący organ władzy publicznej. Zatem, biorąc pod uwagę regulacje wynikające z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, wykonując powyższe czynności, Wojewódzki Inspektorat

Farmaceutyczny jest wyłączony z kategorii podatników w ich zakresie. Jedynie w stosunku do zadań wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych (z treści wniosku wynika, że obecnie są to dwie umowy na zadanie polegające na przeprowadzeniu kontroli seryjnej wstępnej surowców farmaceutycznych) w świetle art. 15 ust. 6 nie może zostać wyłączony z kategorii podatników podatku VAT.

Natomiast w odniesieniu do wykonywanych przez Inspektorat pozostałych zadań wskazanych we wniosku tj.:

• wykonywania badań jakościowych wyrobów medycznych

• przeprowadzania badań czystości mikrobiologicznej, powietrza i personelu w środowisku wytwarzania produktów leczniczych i wyrobów medycznych,

• przeprowadzania kontroli skuteczności procesu sterylizacji w suszarkach i autoklawach, które, jak wskazano we wniosku, Inspektorat może wykonywać, ale nie jest do nich zobligowany, w ocenie organu podatkowego nie zostaje spełniona przesłanka przedmiotowa wynikająca z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT tzn. czynności te nie mieszczą się w zakresie zadań nałożonych odrębnymi przepisami na organ władzy publicznej, dla realizacji których został on powołany. Tym samym wykonując przedmiotowe czynności, Inspektorat działa jako podatnik podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art.15 ust.6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.