Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

2 kwietnia 2019

NR 88 (Kwiecień 2019)

Czy wynajem auta przez Gminę dla OSiR podlega opodatkowaniu VAT

0 1136

Gmina jest czynnym podatnikiem VAT. W marcu zawarła na miesiąc z OSiR umowę wynajmu samochodu dostawczego, którego Gmina jest właścicielem. Biorący do używania zobowiązany jest do zapłaty określonej kwoty za wozokilometr (kwoty za ilość przejechanych kilometrów). Samochód ten będzie wykorzystany do przewozu sprzętu sportowego. OSiR jest odrębnym od Gminy Podatnikiem. Czy Gmina powinna wystawić fakturę VAT? Czy może są to czynności wewnętrzne i wówczas nie wystawiamy faktury?

Odpowiedź

Gmina powinna wystawić fakturę VAT ze stawką 23%.

 

Uzasadnienie

Zgodnie z art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Nie wszystkie czynności wykonywane przez gminy podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl art. 15 ust. 6 ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Powyższe wyłączenie nie będzie miało zastosowania w Państwa przypadku, ponieważ najem samochodu dostawczego stanowi czynność będącą przedmiotem umowy cywilnoprawnej. A zatem Gmina będzie z tytułu tej usługi podatnikiem VAT.     

Najważniejsze zmiany po centralizacji to m.in.:

 

  • czynności wykonywane pomiędzy jednostką lub zakładem budżetowym a ich gminą (i na odwrót) są czynnościami wewnętrznymi i nie podlegają VAT,

  • obowiązek w zakresie podatku VAT pojawia się, gdy stroną czynności będzie np. OsiR, utworzony przez daną gminę ale będący oddzielnym bytem prawnym.

 

OSiR mu status podmiotu samodzielnie wykonującego działalność gospodarczą i jest odrębnym od Gminy podatnikiem VAT. Dlatego też, jeśli jednostka budżetowa gminy lub gmina świadczy usługę na rzecz odrębnej instytucji (nawet jeśli odbywa się to na terenie jednej gminy), rozliczenia w zakresie podatku od towarów i usług muszą odbywać się na zasadach zapisanych w ustawach podatkowych, bowiem w tym przypadku należy przyjąć, iż świadczenie takie odbywa się między osobami prawnymi. Zatem najem samochodu dostawczego należy opodatkować.

Podatnicy są obowiązani wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, dokonywane m.in. na rzecz innego podatnika podatku (co wynika z art.106b ust.1 pkt 1 ustawy o VAT). Na mocy art.41 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług w powiązaniu z art.146aa ust.1 pkt 1, podstawowa stawka podatku wynosi 23%.

Podsumowując: Gmina jest zobowiązana do wystawienia faktury ze stawką VAT przy opłacie za najem 23%.

 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(19) dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane wg stawki 23% należy wykazać w poz. 19 podstawę opodatkowania i w poz. 20 podatek należny.

 

Katarzyna DomińskaPodstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 15 ust. 1, ust. 2 i ust. 6,  art.41 ust.1, art.106b ust.1 pkt 1, art.146aa ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.