Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

1 maja 2018

Czy zapłata odszkodowania może być udokumentowana fakturą korygującą

0 1172

W marcu została wykonana usługa budowlana na rzecz inwestora na podstawie zamówienia. Wystawiliśmy fakturę VAT. Jednak inwestor uznał, że usługa została wykonana nienależycie i przesłał nam pismo w którym obciąża nas kosztem wynajęcia pracowników firmy zewnętrznej którzy naprawili szkodę oraz innymi kosztami. Czy w tej sytuacji mamy prawo wystawić fakturę korygującą? Jeśli tak to jaki powód?

ODPOWIEDŹ

Obciążenie kosztami wynajęcia pracowników firmy zewnętrznej, którzy naprawili szkodę jest formą odszkodowania i nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez świadczenie usług natomiast, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. Przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

  2. Zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

  3. Świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W świetle regulacji ustawy Kodeks cywilny, zapłata za wyrządzone szkody, poniesione przez kogoś straty jest odszkodowaniem. Kwestię odszkodowań regulują przepisy art. 361-363 Kodeksu cywilnego. Na mocy tych przepisów, zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu.

W przypadku przedstawionym w pytaniu Inwestor uznał, że usługa budowlana nie została wykonana należycie i obciążył Czytelnika kosztem wynajęcia pracowników firmy zewnętrznej którzy naprawili szkodę. Wobec powyższego, otrzymane przez Inwestora od Czytelnika z tego tytułu wpłaty stanowią odszkodowanie, a nie należności za czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Odnośnie kwestii udokumentowania opisanej transakcji, zgodnie ustawą o podatku VAT podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Natomiast w przypadku, gdy po wystawieniu faktury:

  1. udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1,

  2. udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1,

  3. dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,

  4. dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b

  5. podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury

- podatnik wystawia fakturę korygującą.

Z uwagi na to, że zapłata odszkodowania nie stanowi zapłaty za sprzedaż towaru ani świadczenie usługi i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, inwestor nie powinien dokumentować powyższej czynności fakturą. Tym bardziej nie ma żadnych podstaw aby Czytelnik wystawił fakturę korygującą.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: nie dotyczy

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 106b ust. 1 i art.106j ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.