Nasza Gmina ma 100% udziału w spółce z o.o. Obecnie planujemy podwyższenie kapitału tej spółki o 650.000 zł. w celu realizacji projektu budowy sali koncertowej, chcemy jednak ze spółką podpisać umowę o zwrot VAT odzyskanego z urzędu skarbowego w związku z tą inwestycją. Czy taki zwrot podatku będzie podlegał opodatkowaniu VAT?
ODPOWIEDŹ
Nie. Jeżeli zgodnie z zawarta umową, przedmiotem będzie przekazanie pieniędzy, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
UZASADNIENIE
Gmina nie jest uznawana za podatnika w zakresie w jakim realizuje zadania, które zostały nałożone na nią odrębnymi przepisami prawa i dla realizacji których została powołana. Wyjątek stanowią czynności wykonywane na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust.6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Wynika to także z § 13 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Coraz więcej miast i gmin powołuje spółki komunalne, a najczęstszym powodem ich tworzenia jest konieczność zaspokajania podstawowych potrzeb mieszkańców wspólnoty poprzez działalność gospodarczą o cechach użyteczności publicznej.
W opisanej przez Państwa transakcji podatnikiem jest spółka komunalna i to ona otrzyma zwrot podatku VAT, o ile zostaną spełnione przesłanki dotyczące np. związku zakupów z czynnościami opodatkowanymi, jednakże Gmina chce odzyskać zwrócony spółce VAT poprzez podpisanie umowy na przekazanie jej podatku otrzymanego przez Spółkę z urzędu skarbowego.
W żadnej regulacji polskiego prawa cywilnego nie odnajdziemy przepisu, który normowałby zasady kształtowania, zawierania i wykonywania umowy przekazania zwrotu podatku VAT, nie oznacza to jednak, że umowa taka nie może funkcjonować w polskiej rzeczywistości gospodarczej. Należy bowiem nadmienić, że w polskim systemie prawa oprócz umów nazwanych uregulowanych wprost w Kodeksie Cywilnym, w prawie cywilnym funkcjonują tzw. umowy nienazwane. Zgodnie z zasadą swobody umów, strony umowy muszą pamiętać jednak, aby nie była ona sprzeczna z prawem, właściwościami (naturą) zawieranego kontraktu i zasadami współżycia społecznego ( art.353 (1) Kodeksu Cywilnego).
Z treści art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Zgodnie z przepisami art. 2 pkt 6 ustawy o VAT pieniądze nie są towarem, zatem ich przekazanie nie stanowi dostawy na płaszczyźnie podatku od towarów i usług, czyli przekazania prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przekazanie pieniędzy nie stanowi również usługi z uwagi na brak odpłatnego świadczenia na rzecz drugiego podmiotu.
Tak więc opodatkowanie podatkiem od towarów i usług jest uzależnione od rodzaju zawartej umowy, a jeżeli przedmiotem świadczenia będą pieniądze, wówczas czynność ta w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Iwona Porez