Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W roku 2022 rozliczałem daninę solidarnościową jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Obliczając podstawę opodatkowania, uznałem, że mogę pomniejszyć dochód o stratę z roku poprzedniego. Z takim stanowiskiem nie zgodził się fiskus. Nie wchodząc w spór z organem podatkowym, dokonałem korekty i zapłaciłem daninę od wyższej podstawy. Uważam jednak, że organ nie miał racji. Czy na potrzeby ustalenia podstawy obliczenia daniny solidarnościowej za 2022 r. mogę uwzględnić stratę z działalności gospodarczej za 2020 r.?

Odpowiedź

Przedsiębiorca, ustalając wysokość dochodu stanowiącego podstawę ustalenia daniny solidarnościowej, uwzględnia straty z lat ubiegłych. Należy przy tym pamiętać, że odliczona strata musi dotyczyć dochodu, który powstał w określonym źródle przychodu.

Uzasadnienie

Danina solidarnościowa obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. i została wprowadzona ustawą z dnia 23 października 2018 r. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Zasady naliczania daniny solidarnościowej reguluje art. 30h ustawy o PIT. W myśl wskazanego art. 30h ust. 1 osoby fizyczne są obowiązane do zapłaty daniny solidarnościowej w wysokości 4% podstawy obliczenia tej daniny. Jednakże stosownie do ust. 2 art. 30h podstawę obliczenia daniny solidarnościowej stanowi nadwyżka ponad 1 000 000 zł sumy dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ust. 1, 9 i 9a, art. 30b, art. 30c oraz art. 30f po ich pomniejszeniu o:

  1. kwoty składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a, oraz składek, o których mowa w art. 30c ust. 2 pkt 2,
  2. kwoty, o których mowa w art. 30f ust. 5
    – odliczone od tych dochodów.

Pamiętaj!
Ze wskazanych przepisów wynika, że podstawę obliczenia daniny solidarnościowej stanowi nadwyżka ponad 1 000 000 zł sumy dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych m.in. podatkiem liniowym według stawki 19%).

Podstawą obliczenia podatku jest dochód ustalony zgodnie z art. 9 ust. 1, 2–3b i 5, art. 24 ust. 1, 2, 3b – 3e i ust. 4 zdanie pierwsze lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 23o.
Jednocześnie ustawodawca w art. 30h ust. 3 ustawy o PIT wskazał, że przy ustalaniu wysokości podstawy obliczenia daniny solidarnościowej w roku kalendarzowym, o którym mowa w ust. 4, uwzględnia się dochody i kwoty pomniejszające te dochody zgodnie z ust. 2 wykazywane w:

  1. rocznym obliczeniu podatku, o którym mowa w art. 34 ust. 7, jeżeli podatek wynikający z tego rozliczenia jest podatkiem należnym,
  2. zeznaniach wymienionych w art. 45 ust. 1, ust. 1a pkt 1 i 2 oraz ust. 1aa
    – któ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.