Czy w przypadku przekazania przez powiat w formie darowizny gminie działki z przeznaczeniem na drogę publiczną należy odprowadzić podatek VAT od wartości przedmiotu darowizny? Powiat nabył tę działkę nieodpłatnie decyzją wojewody i w chwili jej nabycia nie był podatnikiem w rozumieniu ustawy o VAT. Czy tę czynność należy traktować jako dostawę towaru? Powiat jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Odpowiedź
Kluczowy jest moment i forma nabycia nieruchomości, z której została wydzielona działka, będąca obecnie przedmiotem darowizny gminie. Powiat nabył tę działkę nieodpłatnie i nie przysługiwało mu z tego tytułu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z tego względu nieodpłatne przekazanie w formie darowizny działki nie stanowi dostawy towaru, o której mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, a zatem nie podlega opodatkowaniu VAT.
Uzasadnienie
Powiat, wykonując we własnym imieniu i na własny rachunek czynności spełniające definicję działalności gospodarczej, określonej w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, działa w charakterze podatnika podatku VAT. Nieruchomość spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Darowizna nieruchomości jest czynnością cywilnoprawną (a nie publicznoprawną), a zatem dla tej czynności Powiat występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług (art. 15 ust. 6 ustawy o VAT). Organy oraz urzędy administracji publicznej działają bowiem w charakterze podatników, gdy wykonują czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach ich zadań, a także wówczas, gdy wykonują czynności mieszczące się w ramach ich zadań, ale czynią to na podstawie umów cywilnoprawnych (por. wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 14 marca 2019 r.; sygn. akt I SA/Go 482/18).
Jednak opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów. W przypadku gdy podatnik (tutaj - powiat) nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie towarów bez wynagrodzenia lub zużycie (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu.
W tym przypadku nie są spełnione warunki określone w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, które dają podstawę do uznania nieodpłatnego przekazania towaru (nieruchomości - działki) za czynność zrównaną z odpłatną dostawą towarów.
EWIDENCJA W DEKLARACJACH: czynności tej nie wykazuje się w deklaracji VAT
Podstawa prawna: art. 6 pkt 1 w związku z art. 13 ust. 2 i 2a, art. 37 ust. 2 pkt 4 ustawy z 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, art. 888 § 1 i nast. ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, art. 2 pkt 6, art. 5 ust.