Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy w przypadku przekazania przez powiat w formie darowizny gminie działki z przeznaczeniem na drogę publiczną należy odprowadzić podatek VAT od wartości przedmiotu darowizny? Powiat nabył tę działkę nieodpłatnie decyzją wojewody i w chwili jej nabycia nie był podatnikiem w rozumieniu ustawy o VAT. Czy tę czynność należy traktować jako dostawę towaru? Powiat jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Odpowiedź

Kluczowy jest moment i forma nabycia nieruchomości, z której została wydzielona działka, będąca obecnie przedmiotem darowizny gminie. Powiat nabył tę działkę nieodpłatnie i nie przysługiwało mu z tego tytułu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z tego względu nieodpłatne przekazanie w formie darowizny działki nie stanowi dostawy towaru, o której mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, a zatem nie podlega opodatkowaniu VAT. 

Uzasadnienie

Powiat, wykonując we własnym imieniu i na własny rachunek czynności spełniające definicję działalności gospodarczej, określonej w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, działa w charakterze podatnika podatku VAT. Nieruchomość spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Darowizna nieruchomości jest czynnością cywilnoprawną (a nie publicznoprawną), a zatem dla tej czynności Powiat występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług (art. 15 ust. 6 ustawy o VAT). Organy oraz urzędy administracji publicznej działają bowiem w charakterze podatników, gdy wykonują czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach ich zadań, a także wówczas, gdy wykonują czynności mieszczące się w ramach ich zadań, ale czynią to na podstawie umów cywilnoprawnych (por. wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 14 marca 2019 r.; sygn. akt...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.