Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

1 lipca 2018

Data wystawiania faktury tożsama z datą sprzedaży w transakcjach międzynarodowych

0 850

Transakcja Litwa - Polska - Wietnam; kupujemy na FCA Sprzedajemy na CFR jednocześnie w kontrakcie ze sprzedającym mamy zapis ze kupujący płaci w dniu odbioru towaru z zakładu. My odbieramy towar z zakładu 9 maja 2018 i wieziemy do portu - wtedy też wystawiamy fakturę sprzedażowa a 100% zapłaty wpływa nam na konto 10 maja 2018. CFR wskazuje ze ryzyko na naszego kupującego przechodzi nad burtą statku w porcie nadania (19 maja 2018). Czy dopuszczalna jest faktura sprzedaży z data wystawienia i sprzedaży 9 maja 2018 (przy czym w systemie ustawię sobie odpowiednią datę do VAT-u)? Odprawa celna była na Litwie - nasz dostawca ją robił. Chyba nie musimy być zarejestrowani do VAT-u na Litwie?

ODPOWIEDŹ

Tak, wystawienie faktury w dacie sprzedaży tj. w dniu 9 maja 2018 roku jest możliwe. Firma nie musi być zarejestrowana na Litwie.

 

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, co do zasady, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy o VAT, na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Zakup przy zastosowaniu zasady INCOTERMS FCA (FREE CARRIER - dostarczony do przewoźnika) charakteryzuje się tym, że sprzedawca obowiązany jest dostarczyć towar przewoźnikowi lub innej osobie wyznaczonej przez kupującego na swoim terenie bądź w innym wyznaczonym miejscu. Ryzyko przenoszone jest na nabywcę w momencie załadowania towaru na podstawiony przez niego środek transportowy.

Natomiast sprzedaż przy zastosowaniu zasady CFR (COST AND FREIGHT - koszt i fracht) charakteryzuje się tym, że sprzedawca obowiązany jest dostarczyć towar na pokład statku oraz do zawarcia umowy przewozu i opłacenia kosztów i frachtu. Ryzyko przenoszone jest na nabywcę w momencie umieszczenia towaru na pokładzie statku.

Zasady incoterms mają na celu określenie czynności, kosztów i ryzyka związanego z dostawa towarów na linii sprzedający – kupujący. Nie obejmują natomiast takich obszarów jak warunki płatności czy przejścia prawa własności. Zastosowanie w opisanej sytuacji wskazanych zasad INCOTERMS wskazuje, że Czytelnik na pewnym odcinku odpowiedzialny jest za towar: odbiera towar z zakładu i wiezie do portu, gdzie po dostarczeniu na pokład statku ryzyko przenoszone jest na nabywcę.

Zatem w transakcji pomiędzy Firmą z Litwy a Firmą z Polski nie doszło do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Nie nastąpił bowiem wywóz towarów z Litwy do Polski.

 W przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

Miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Firma Polska kupuje z Litwy i sprzedaje towar do Wietnamu i tam też towar jest dostarczany bezpośrednio z Litwy – odprawy celnej dokonuje firma z Litwy, zatem rozliczenia VAT dokona firma z Litwy. Wobec powyższego Firma Polska nie musi się rejestrować na Litwie dla potrzeb VAT.

Organizacją transportu zajmuje się kontrahent z Litwy, zatem dla pierwszej transakcji między Litwą i Polską, Firma z Litwy powinna wykazać eksport (towar opuści Unię Europejską). Ponieważ miejscem dostawy dla transakcji między Litwą i Polską będzie terytorium Litwy, Firma Litewska powinna udokumentować transakcję fakturą zgodnie z litewskimi regulacjami o VAT. Z kolei w przypadku drugiej transakcji między Polską i Wietnamem, Firma Polska nie wykaże eksportu, ponieważ towar w żadnym momencie nie znajdował się na terytorium Polski. Miejscem dostawy dla transakcji między Polską a Wietnamem będzie Wietnam (kraj, w którym zakończy się transport towarów), Firma Polska powinna udokumentować tę transakcję jako niepodlegającą przepisom o VAT i wystawić fakturę bez bez stawki i kwoty podatku VAT („nie podlega”). Tego typu transakcji Firma Polska nie musi wykazać w informacji podsumowującej w Polsce, jednak zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych powinna być ona wykazana w polskiej deklaracji VAT w pozycji „Dostawa towarów oraz świadczenie u...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.