Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW , TRANSPORT , AKTUALNOŚCI

8 lutego 2016

Dokumentacja WDT a stawka VAT

0 1216

W przypadku braku podpisanego przez odbiorcę dokumentu przewozowego, spółka będzie miała prawo do zastosowania preferencyjnej stawki 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na podstawie innych dokumentów, z których wynika, że określony towar został faktycznie dostarczony do innego państwa członkowskiego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 4 stycznia 2015 roku nr IBPP2/4512-890/15/KO.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, czynny podatnik VAT, która dostarcza zamówione towary do kontrahentów z siedzibą w innych krajach Unii Europejskiej. Dostawy te są wykazywane jako opodatkowane stawką VAT 0%, jeżeli w wymaganym przez ustawę terminie Spółka posiada dowody, iż towary te zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju. Uwzględniając treść przepisu art. 42 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka stara się uzyskać od przewoźników odpowiedzialnych za wywóz towarów z terytorium kraju dokumenty przewozowe dotyczące dokonywanych dostaw (np. list przewozowy CMR).

W sytuacjach, w których z przyczyn niezależnych, Spółka nie otrzymuje podpisanego przez odbiorcę dokumentu przewozowego, gromadzi wymienione poniżej dokumenty, z których łącznie wynika, że towary będące przedmiotem WDT zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium innego niż Polska kraju UE. Zatem potwierdzeniem dostarczenia towaru do nabywcy w innym kraju UE jest komplet następujących dokumentów:

1. faktura VAT zawierająca ogólną specyfikację poszczególnych sztuk ładunku,

2. co najmniej 1 z poniższych dokumentów:

  • wydruk lub informacją z wewnętrznego systemu spedytora, gdzie można sprawdzić kierunek przesyłki i jej status,

  • potwierdzenie zapłaty za dostarczony towar,

  • skan, kserokopia, faks potwierdzonego CMR (dokument przekazany również drogą elektroniczną),

  • korespondencja mailowa z nabywcą, potwierdzająca dotarcie towaru do nabywcy. 

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w przypadku braku oryginałów listów przewozowych CMR wystarczające do zastosowania stawki VAT 0% do takiej WDT będzie posiadanie przez Spółkę ww. kompletu dokumentów. 

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż w sytuacji gdy Spółka dla potwierdzenia dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów posiada fakturę zawierającą ogólną specyfikację poszczególnych sztuk ładunku oraz jeden z wymienionych dokumentów tj.: wydruk lub informację z wewnętrznego systemu spedytora, gdzie można sprawdzić kierunek przesyłki i jej status, potwierdzenie zapłaty za dostarczony towar, skan, kserokopię, faks potwierdzonego CMR lub korespondencję mailową z nabywcą, potwierdzającą dotarcie towaru do nabywcy, przy czym dokumenty te łącznie będą uprawdopodobniać przemieszczenie towarów z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego oraz ich dostarczenie do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, wówczas Spółka na podstawie tych dokumentów będzie miała prawo do zastosowania preferencyjnej stawki 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Bowiem, w świetle art. 42 ust. 1, ust. 3 i ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług dla zastosowania stawki 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów wystarczające jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody, o jakich mowa w art. 42 ust. 3 ww. ustawy, uzupełnione dokumentami wskazanymi w art. 42 ust. 11 ww. ustawy lub innymi dowodami w formie dokumentów, o których mowa w art. 180 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, o ile łącznie potwierdzają fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Podstawa prawna: art. 42 ust. 1, ust. 3 i ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.