Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

4 września 2014

Dokumentowanie kosztów transportu w przypadku dostawy towarów wraz z ich transportem

0 791

Koszty organizacji transportu, na które składają się koszty opakowania zbiorczego, koszty załadunku, koszty rozładunku oraz koszty transportu towarów ponoszone w związku ze sprzedażą towarów zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów oraz są opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla realizacji sprzedaży tych towarów.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 9 lipca 2014 roku nr IBPP2/443-331/14/RSz.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która jest producentem lodów i polew do lodów. Przedmiotem świadczenia zgodnie z zawartymi postanowieniami umów jest kompleksowa czynność dostawy towarów, w ramach której będzie świadczona usługa transportu jako nieodłączny element dostawy. Wnioskodawca nie podpisuje odrębnych umów na świadczenie usług transportowych. Dostawa i transport towarów odbywa się na podstawie jednej umowy zawartej z kontrahentem. Spółka nie świadczy usług transportowych jako samodzielnie wykonywanej usługi. Dodatkowe koszty organizacji transportu są ściśle związane z dostawą towarów i są niezbędne do dokonania dostawy.

Wątpliwości Spółki odnoszą się do kwestii ujęcia dodatkowych kosztów organizacji transportu, na które składają się koszty opakowania zbiorczego, koszty załadunku, koszty rozładunku oraz koszty transportu towarów w cenie tychże towarów.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących regulacji podatkowych wynika, iż w przypadku dostawy towarów za podstawę opodatkowania należy uznać całość świadczenia pieniężnego pobieranego od nabywcy. Oznacza to, że do podstawy opodatkowania należy wliczyć pobieraną przez zbywcę wartość towarów, a także wszystkie inne elementy zapłaty, będące częściami składowymi dostawy towarów. Dotyczy to wyłącznie kosztów, które zwiększają kwotę należną z tytułu konkretnej dostawy. Skoro kwota należna stanowiąca całość świadczenia należnego od nabywcy obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych z dokonywaną przez Podatnika sprzedażą oraz inne elementy kształtujące w efekcie kwotę żądaną od nabywcy, to winny one wchodzić w podstawę opodatkowania i nie powinny być odrębnie fakturowane z odrę...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.