Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , OŚWIATA I KULTURA

2 stycznia 2017

Dokumentowanie sprzedaży obiadów w szkole

0 1964

Czy powinien być jakiś dokument potwierdzający dokonaną sprzedaż obiadów na stołówce szkolnej dzieciom, nauczycielom i personelowi niepedagogicznemu tej szkoły, który należy dołączyć do ewidencji sprzedaży miesięcznej, którą szkoła będzie przekazywała gminie? Czy wystarczy samo zestawienie? Szkoła nie posiada kasy fiskalnej. Zarówno dzieci jak i nauczyciele wpłacają należności za posiłki w szkole i otrzymują jako potwierdzenie dowód wpłaty KP, druk ten nie jest drukiem ścisłego zarachowania.

ODPOWIEDŹ

Podatnicy, których sprzedaż jest zwolniona z VAT na podstawie art.113 ust.1 i 9 ustawy o VAT oraz podmioty wykonujące czynności zwolnione przedmiotowo z VAT na podstawie art. 43 ust.1, nie są zobowiązani do wystawienia faktury.

UZASADNIENIE

Podmioty, których sprzedaż jest zwolniona z VAT na podstawie art.113 ust.1 i 9 ustawy o podatku VAT oraz podmioty wykonujące czynności zwolnione przedmiotowo z VAT na podstawie art. 43 ust.1 ustawy, dokumentują sprzedaż towarów i usług fakturą na żądanie. Przepisy ustawy o podatku VAT nie przewidują możliwości dokumentowania otrzymanych kwot fakturą, w związku z tym dowodami potwierdzającymi przyjęcie opłaty za obiady mogą być np. dowody wpłaty KP.

W obrocie gospodarczym bardzo często potwierdzenie przyjęcia gotówki dokumentuje się KP („kasa przyjęła”). Dokument ten powinien zawierać dane firmy która przyjmuje zapłatę (nazwa, adres, NIP), dane wpłacającego, miejscowość, data oraz numer kolejny KP, określenie za co dana kwota została wpłacona (np. rodzaju usługi ), wartość dokonanej wpłaty i podpis przyjmującego gotówkę. KP sporządza się w dwóch egzemplarzach, oryginał przekazywany jest osobie wpłacającej, jako dowód uiszczenia zapłaty, natomiast kopia pozostaje u wystawcy dokumentu.

Należy pamiętać, że od dnia dokonania centralizacji rozliczeń to Jednostka Samorządu Terytorialnego jest podatnikiem VAT, wraz ze wszystkimi swoimi jednostkami organizacyjnymi oczywiście. To na JST ciążą wszystkie obowiązki wynikające z ustawy o podatku VAT i powinna ona wdrożyć stosowne zmiany organizacyjne i proceduralne. Przede wszystkim JST jest zobowiązana do prowadzenia ewidencji sprzedaż...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.