Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Dokumentowanie zwrotów i reklamacji towarów dostarczanych przez Internet

Artykuły | 27 kwietnia 2020 | NR 101
0 1037

Jak mam dokumentować zwrot towaru lub jego reklamację jeśli sprzedaję towary przez Internet, zapłata odbywa się przez konto i ewidencjonuję sprzedaż przez kasę fiskalną. Często klient nie zwraca paragonu - jak mam spisać protokół?

Odpowiedź

Czytelnik może razem z towarem wysyłać klientom protokół, z informacją o konieczności odesłania go (po wypełnieniu i podpisaniu) wraz z otrzymanym paragonem lub fakturą w przypadku dokonywania zwrotu lub reklamacji towaru. Dobrze jest również warunki reklamacji/zwrotu zamieścić w regulaminie sklepu internetowego z linkiem umożliwiającym dostęp do przygotowanego wzoru protokołu.

Uzasadnienie

Zasady postępowania w przypadku reklamacji lub zwrotów zakupionych towarów zostały szczegółowo określone w rozporządzeniu z dnia 29 kwietnia 2019 roku w sprawie kas rejestrujących. Pamięć fiskalna to urządzenie umożliwiające jednokrotny i niezmienialny zapis danych, które są nieusuwalne bez zniszczenia samego urządzenia, oraz wielokrotny odczyt tych danych (§ 2 pkt 14 rozporządzenia). Ta cecha pamięci fiskalnej powoduje brak możliwości zarejestrowania w kasie rejestrującej zwrotu lub reklamacji towarów(§ 3 ust. 2 w/w rozporządzenia oraz § 36 rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące). 
Jednocześnie program pracy kasy nie może zawierać funkcji usuwania lub zmiany danych zapisanych w pamięci fiskalnej lub pamięci chronionej (§ 12 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kryteriów). W związku z powyższym Czytelnik w tym celu musi zaprowadzić ewidencję korekt zawierającą: 

  • datę sprzedaży;
  • nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy; 
  • termin dokonania zwrotu towaru lub reklamacji towaru lub usługi; 
  • wartość brutto zwracanego towaru lub wartość brutto towaru lub usługi będących przedmiotem reklamacji oraz wysokość podatku należnego – w przypadku zwrotu całości należności z tytułu sprzedaży; 
  • zwracaną kwotę (brutto) oraz odpowiadającą jej wysokość podatku należnego 
    – w przypadku zwrotu części należności z tytułu sprzedaży; 
  • dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży; 
  • protokół przyjęcia zwrotu towaru lub reklamacji towaru lub usługi podpisany przez sprzedawcę i nabywcę (§ 3 ust. 3 rozporządzenia w sprawie kas).

W przepisach nie określono wprost treści protok...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.