Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zwrot kosztów stosowania zwolnień i ulg przewozowych stanowi dotację przedmiotową i obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje z chwilą otrzymania całości lub części dotacji.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 18 kwietnia 2014 roku nr IBPP3/443-57/14/LŻ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka Gminna, która działa na lokalnym rynku przewozowym świadcząc usługi komunikacji miejskiej w mieście i gminach ościennych. Spółka otrzymywać będzie od gmin zwrot kosztów stosowania zwolnień i ulg przewozowych. Z każdą z Gmin Spółka ma podpisaną umowę o zwrot kosztów stosowania zwolnień i ulg przewozowych, która określa, że wysokość zwrotu jest ustalana miesięcznie na podstawie faktycznie zrealizowanych przewozów osób uprawnionych. Jednostkowy zwrot stosowania zwolnienia lub ulgi przewozowej stanowić będzie różnicę pomiędzy ceną biletu pełnopłatnego a biletu do którego ma zastosowanie zwolnienie lub ulga. Wartość zwrotu stosowania zwolnień lub ulg przewozowych za dany okres rozliczeniowy stanowić będzie iloczyn zrealizowanych przez Spółkę przewozów osób uprawnionychoraz wielkość przysługujących im zwolnień lub ulg.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy prawidłowo traktuje, że otrzymywany zwrot stosowanych zwolnień i ulg przewozowych stanowi usługę, do której ma zastosowanie art. 19a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług tj. wykonanie tej usługi następuje z upływem każdego okresu do którego odnoszą się płatności lub roziczenia, a obowiązek podatkowy w takiej sytuacji powstaje z chwilą wykonania usługi.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów podatkowych wynika, iż otrzymane dotacje i inne dopłaty podlegają opodatkowaniu jako składnik ceny czynności, z którą są związane. Jeżeli dotacja, subwencja lub inna dopłata o podobnym charakterze przekazywana jest w celu sfinansowania dostawy konkretnych towarów lub świadczenia konkretnych usług – istnieje bezpośredni związek między otrzymaną dopłatą a dostawą towarów lub świadczeniem usług i ich ceną – to stanowi ona zapłatę którą usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W taki...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.