Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Polska firma kupuje towar na Słowacji i sprzedaje go odbiorcy z Dubaju, przy czym towar ten jest wysyłany bezpośrednio ze Słowacji do końcowego odbiorcy. Polska firma zleca wysyłkę towaru firmie logistycznej Kuehne&Nagel, od której otrzymuje dokumenty przewozowe i celne, gdzie jako nadawca towaru figuruje firma polska a odbierającym jest firma z Dubaju. Polski pośrednik otrzymuje od firmy słowackiej fakturę bez kwoty podatku VAT. Firma polska wystawia firmie z Dubaju fakturę eksportową ze stawką podatku VAT 0%, czy postępuje prawidłowo?

ODPOWIEDŹ

Polski podatnik nie może rozpoznać eksportu towarów w Polsce, gdyż towary w momencie rozpoczęcia transportu znajdowały się na terytorium Słowacji. Dostawa dokonana przez polskiego podatnika na rzecz odbiorcy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dostawą nieruchomą mająca miejsce w kraju zakończenia wysyłki, a tym samym nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

UZASADNIENIE

Z treści pytania wynika, że mamy do czynienia z dostawą łańcuchową w której występują dwie dostawy:

  1. pomiędzy podatnikiem ze Słowacji a polskim podatnikiem (pośrednikiem),

  2. pomiędzy polskim podatnikiem (pośrednikiem), a odbiorcą z kraju trzeciego z siedzibą w Dubaju na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Towar transportowany jest drogą lądową z siedziby podatnika słowackiego na lotnisko w Bratysławie i następnie wysyłany drogą lotniczą do Abu Dabi.

Zgodnie z art.7 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

Z zapisów art. 22 ust. 2 UPTiU wynika, że w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru są przyporządkowane tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport są przyporządkowane dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że z warunków dostawy wynika, że wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie.

W przypadku dostawy łańcuchowej dostawę towarów, która:

  1. poprzedza wysyłkę lub transport towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów;

  2. następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że tylko jedna z dostaw w łańcuchu jest dostawą ruchomą, a z opisu sprawy wiadomo, że miejsce wysyłki towarów znajduje się na terytorium Słowacji, natomiast podmiotem odpowiedzialnym za transport towarów jest polski podatnik. Oznacza to, że dostawą ruchomą będzie dostawa dokonana przez podatnika słowackiego na rzecz polskiego pośrednika. Potwierdzają to warunki dostawy zamieszczone na fakturze wystawionej przez firmę słowacką, które określone zostały jako FCA- Free Carrier („pierwszy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.