Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW , TRANSPORT

1 kwietnia 2015

Dostawa między trzema kontrahentami z krajów UE

0 1049

Firma z Norwegii zleciła firmie Polskiej wykonanie pieca, który jest montowany na statku pasażerskim w stoczni u kontrahenta Włoskiego. Miejsce dostawy Włochy. Wyrób gotowy jest bezpośrednio transportowany z Polski do Włoch. Firma z Norwegii ma stałe miejsce prowadzenia działalności w Norwegii, ma również zarejestrowane biuro w Szwecji i posiada NIP szwedzki. Dla przedmiotowej transakcji Spółka z Norwegii podaje NIP szwedzki. Transport z Polski do Włoch organizuje polska spółka, kosztami obciąża Norwegów. Czy dostawę można traktować jako WDT czy należy ją opodatkować stawką krajowa 23 %?.

ODPOWIEDŹ

Pod pojęciem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów należy rozumieć wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego. Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów nie wystąpi w przypadku dostawy towarów, dokonywanej z montażem.

Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług  miejscem opodatkowania dostawy towarów z montażem jest kraj, w którym dokonywany jest montaż. Przy czym nie uznaje się za montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. Oznacza to, że jeżeli polska spółka dokonała dostawy pieca z montażem do Włoch to miejscem opodatkowania tej dostawy będą Włochy i czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce. Zobowiązanym do opodatkowania VAT tej transakcji będzie najprawdopodobniej nabywca tego pieca analogicznie do zasady określonej w art. 17 ust. 1 pkt 5 lit.a polskiej ustawy, zgodnie z którym podatnikami są podmioty nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju i niezarejestrowany jako VAT czynny natomiast nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana jako  VAT UE.

W przypadku gdy polska firma dokonuje dostawy gotowego pieca bezpośrednio do kontrahenta z Włoch, na rzecz podmiotu posługującego się dla tej transakcji numerem szwedzkim i nie ma mowy o instalowaniu lub montowaniu towaru, o którym mowa w art.22 ust.1 pkt 2, a jedynie o prostych czynnościach umożliwiających funkcjonowanie montowanego pieca to mamy do czynienia z klasyczną transakcją trójstronną.  Firma polska dokonuje WDT na rzecz szwedzkiego podatnika. Norweska firma posługująca się szwedzkim numerem VAT wykazuje w deklaracji podatkowej WNT trójstronne z Polski. Włoska spółka rozlicza WNT od szwedzkiego podatnika.

Przez wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną rozumie się transakcję, w której spełnione są łącznie następujące warunki, określone w art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług:

  • występuje w niej 3 podatników podatku VAT,

  • są oni zidentyfikowani na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich,

  • uczestniczą w dostawie towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym dostawa (transakcja formalna) tego towaru jest dokonana między pierwszym i drugim oraz drugim i ostatnim w kolejności,

  • przedmiot dostawy jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego

Transakcja trójstronna ma za zadanie uprościć procedurę dokonywania obrotu między podmiotami z różnych krajów Wspólnoty i zapobiec konieczności rozliczania VAT w dwóch krajach połączonemu z późniejszym występowaniem o zwrot tego podatku.

Ustawodawca w art. 135 ust. 1 pkt 4 wprowadził specjalną uproszczoną procedurę rozliczenia  wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej (WTT). Zastosowanie procedury uproszczonej w WTT polegającej na tym, że ostatni w kolejności podatnik VAT rozlicza podatek z tytułu dokonania na jego rzecz dostawy towarów przez drugiego w kole...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.