Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

31 stycznia 2013

Dostawa z montażem stropów gęstożebrowych a stawka VAT

0 757

Dostawa wraz z montażem stropów gęstożebrowych w budownictwie objętym społecznym programem mieszkaniowym podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 8%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 9 listopada 2012 roku nr IPTPP4/443-542/12-4/JM.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który zamierza zawrzeć umowę z zewnętrznym podmiotem gospodarczym (podwykonawcą), której przedmiotem będzie montaż stropów gęstożebrowych, wyprodukowanych przez Podatnika. Montaż będzie odbywał się w celu realizacji umowy sprzedaży wraz z montażem stropów gęstożebrowych, zawartej przez Podatnika z ich nabywcą (prowadzącego budowę). Montaż będzie prowadzony w związku z budową obiektu budowlanego, o którym mowa w art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnik wskazał, że wystawi Klientowi fakturę obejmującą dostawę stropu wraz z montażem.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy sprzedaż wraz z montażem stropów gęstożebrowych będzie opodatkowana stawką podatku w wysokości 8%.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analiza obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług prowadzi do wniosku, iż warunkiem zastosowania 8% stawki, na podstawie art. 41 ust. 12 ww. ustawy, jest spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy budynków lub ich części. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej, 8% stawki podatku.

Natomiast w sytuacji gdy mamy do czynienia ze świadczeniem złożonym – świadczeniem dwóch lub więcej usług, tak ściśle ze sobą powiązanych, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jedno świadczenie do celów stosowania podatku VAT. Zdarzenie to należy traktować jako jednolite świadczenie, w którym kilka elementów należy uznać za konstytutywne do świadczenia głównego. Zatem należy ustalić charakter świadczonej usługi, a tym samym zidentyfikować dominujące składniki danego świadczenia.

Strony w umowach cywilnoprawnych określają co jest przedmiotem sprzedaży. Przy ustaleniu właściwej stawki podatku VAT decydujące znaczenie ma ustalenie, co jest przedmiotem sprzedaży, czy podatnik dokonuje dostawy towarów czy świadczy usługę, czy czynność wykonywan...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.