Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Faktura uproszczona a paragon z NIP – zmiana stanowiska organów skarbowych

Artykuły | 4 stycznia 2021 | NR 109
0 978

Czy mogę wystawić fakturę do paragonów fiskalnych za paliwo silnikowe nabywane przez podatników VAT czynnych i podatników podatku od wartości dodanej zawierających numer identyfikacji podatkowej (NIP) lub numer podatnika podatku od wartości dodanej wskazany na paragonie fiskalnym, gdy kwota należności ogółem z takiej sprzedaży nie przekracza kwoty 450 zł lub 100 EURO (brutto)?

Odpowiedź

Z interpretacji Dyrektora KIS z dnia 28 maja 2020 roku wynika, że Czytelnik nie ma obowiązku wystawienia standardowej faktury VAT do paragonu uznawanego za fakturę uproszczoną wystawioną dla podatnika VAT, jednakże nie ma przeciwwskazań do jej wystawienia w sytuacji, gdy nabywca zwróci sprzedającemu paragon fiskalny zawierający jego NIP

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 1 ww. ustawy, podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży:

  • w postaci papierowej lub
  • za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.

Sposób prowadzenia przez podatników ewidencji oraz warunki używania kas rejestrujących zostały określone rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących.

Przez paragon fiskalny albo fakturę rozumie się dokument fiskalny wystawiany przy użyciu kasy dla nabywcy, potwierdzający dokonanie sprzedaży (§ 2 pkt 16 rozporządzenia). Podatnicy prowadzą ewidencję każdej czynności sprzedaży, w tym sprzedaży zwolnionej od podatku, przy użyciu kas, które zostały nabyte w okresie obowiązywania potwierdzenia, że kasa spełnia funkcje wymienione odpowiednio w art. 111 ust. 6a lub w art. 145a ust. 2 ustawy oraz wymagania techniczne (kryteria i warunki techniczne) dla kas, wyłącznie w trybie fiskalnym pracy tej kasy, po dokonaniu jej fiskalizacji (§ 3 ust. 1 ww. rozporządzenia). Podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności, z zastrzeżeniem § 12 - podatnik wystawia i wydaje nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny (§ 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia).
Ogólna zasada wynikająca z zapisu art. 106b ust. 1 (obowiązek wystawiania przez podatnika faktur)  i art. 111 ust. 1 (obowiązek ewidencjonowania sprzedaży) ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż paragon będący wydrukiem z kasy rejestrującej powinien być wystawiony dla nabywcy nieprowadzącego działalności gospodarczej bądź rolnika ryczałtowego i jednocześnie dokonywana sprzedaż nie jest objęta zwolnieniem z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących. Stąd można twierdzić, że paragony nie powinny być wystawiane w transakcjach gdzie nabywcą jest inny przedsiębiorca. Jednakże ani z przepisów cytowanej ustawy jak również z przepisów rozporządzeń w sprawie kas nie wynika zakaz rejestrowania w kasie fiskalnej takiej sprzedaży. 
W przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (art. 106b ust. 5 ustawy). Powyższa nowelizacja została wprowadzona z dniem  1 stycznia 2020 roku.
W przypadku, gdy wystawiono fakturę dotyczącą sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż (art. 106h ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług), natomiast klient otrzymuje oryginał faktury i tylko ten dokument jest potwierdzeniem dokonanej sprzedaży. 
Zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT w przypadku, gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo 100 euro, podatnik może wystawić fakturę uproszczoną. Co ważne, może ona nie zawierać danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 3 dotyczących nab...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.