Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Spółka z o.o. kupiła ubrania z Chin. Towar przypłynął statkiem do Gdyni. Spółka sprzedaje dalej ten towar klientowi w Polsce. Klient odbierze sobie towar z portu i dokona odprawy celnej. Jaką stawkę VAT powinna zastosować Spółka na fakturze do ostatecznego odbiorcy?

ODPOWIEDŹ

Spółka ostatecznemu odbiorcy powinna wystawić fakturę bez podatku VAT.

UZASADNIENIE

W opisanej w pytaniu sytuacji mamy do czynienia z dwiema dostawami towarów - pierwszą od dostawcy z Chin dla Spółki z o.o. i drugą dokonaną przez Spółkę na rzecz ostatecznego klienta. W takiej sytuacji zawsze powstaje pytanie gdzie należy opodatkować każdą z dostaw i kto jest podatnikiem z tytułu importu towarów.

Odpowiedzi na zadane powyżej pytania należy szukać w art.22 i art.17 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy miejscem dostawy towarów w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. W przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru są przyporządkowane tylko jednej dostawie Jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport są przyporządkowane dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że z warunków dostawy wynika, że wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie. W takim przypadku dostawę towarów, która:

1) poprzedza wysyłkę lub transport towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów;

2) następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów (art.22 ust.2 i 3 ustawy).

Przepis ten miałby zastosowanie w sytuacji, gdyby transport organizowała Spółka.

W opisanej w pytaniu sytuacji mamy do czynienia z przypadkiem w którym dostawca z Chin zorganizował transport do portu w Gdyni, gdzie ostateczny nabywca odebrał towar i, dokonując odprawy celnej wprowadził go na polski obs...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.