Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zakupiliśmy towar w Chinach. Przesyłka dotarła do Hamburga i tam została odebrana przez firmę transportową, która przewiozła ją do Polski. Otrzymaliśmy niemiecki SAD na którym nie ma symbolu procedury odprawy celnej, ale jest doliczony niemiecki VAT w wysokości 19 %. Firma transportowa chce nas obciążyć zapłaconym przez nich VAT-em. Czy to jest prawidłowe działanie? Jak u nas zakwalifikować dostawę - jako import czy WNT? (mimo że nie ma określonej procedury 42, ale towar był przewieziony do Polski)?. Czy, jeżeli dokument SAD otrzymaliśmy w sierpniu, ale dotyczy odprawy w maju, VAT możemy odliczyć w miesiącu otrzymania dokumentu?

Odpowiedź

Import towarów z kraju trzeciego odprawionych na terytorium Wspólnoty, z bezpośrednio następującą po nim dostawą wewnątrzwspólnotową do Polski, stanowi dla polskiego przedsiębiorcy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT).  Odliczenia podatku naliczonego można dokonać w deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT.

Uzasadnienie

Jak wynika z art. 11 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach WNT, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

W opisanym przypadku, nabycie towarów w Chinach i wprowadzenie ich na terytorium Niemiec oraz dokonanie odprawy celnej oznacza, że czynność ta stanowi import towarów, który podlega opodatkowaniu na niemieckim terytorium według przepisów tam obowiązujących. Nie stanowi natomiast importu na terytorium Polski. Powstanie obowiązku podatkowego z tytułu importu towarów na terytorium Niemiec nie oznacza jednak obowiązku zapłaty niemieckiego podatku VAT.

W prawie wewnątrzwspólnotowym  obowiązuje  zasada, zgodnie z którą  import towarów pochodzących z kraju trzeciego, które mają być następnie wywiezione do innego państwa członkowskiego w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowej, jest zwolniony z opodatkowania.  

Biorąc pod uwagę powyższe, dla polskiego podatnika, który kupił towary na terytorium kraju trzeciego (Chiny) i za pośrednictwem niemieckiego przedstawiciela  dokonał ich odprawy celnej w innym niż Polska państwie członkowskim UE (Niemcy), dalsze przemieszczenie towarów należących do tego podatnika stanowi WNT, które podlega opodatkowaniu polskim VAT. Zatem, co do zasady, przedstawiciel fiskalny dokonuje odprawy celnej w Niemczech. Po dokonanej odprawie towar jest przemieszczany z Niemiec do Polski.  Przedstawiciel fiskalny przesyła oświadczenie o przetransportowaniu towaru do Polski.
W opisanej w pytaniu sytuacji, import towarów obciążony został niemieckim podatkiem VAT...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.