Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW

31 sierpnia 2016

Import z Turcji i odprawa celna w Polsce przez niemiecką firmę

0 1321

Firma niemiecka dokonuje importu z Turcji i odprawy celnej w Polsce. Towar bezpośrednio z Turcji jest przywożony do Polski. Firma niemiecka płaci cło a kto płaci VAT? Ten towar jest odsprzedawany firmie polskiej od firmy niemieckiej. Importerem jest firma niemiecka, nie jest zarejestrowana do VAT w Polsce. Czy w takim razie powinna się zarejestrować?

ODPOWIEDŹ

Sprowadzenie towaru spoza Wspólnoty Europejskiej do innego państwa członkowskiego niż Polska oraz dopuszczenie go do obrotu w tym państwie stanowi import towarów dokonany w tym państwie, co rodzi obowiązek zapłaty cła i VAT od importu. Skoro towar który został dopuszczony do obrotu w Polsce, będzie odsprzedany w Polsce, importer musi się zarejestrować i dokonać rozliczeń według przepisów obowiązujących na terytorium Polski.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. import towarów na terytorium kraju. Z importem towarów dokonanym na terytorium Polski i podlegającym opodatkowaniu według polskich przepisów o VAT mamy do czynienia jedynie wówczas, gdy określona procedura celna zostaje zakończona na terytorium Polski.

Z treści pytania wynika, że Czytelnik zamierza kupić towar od firmy niemieckiej, która natomiast sprowadza towar z Turcji, bezpośrednio przywożony do Polski. Pytanie dotyczy zarejestrowania się podatnika niemieckiego w Polsce.

Z art. 60 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28.11.2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej wynika, że miejscem importu towarów jest to państwo członkowskie, na którego terytorium towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia do Wspólnoty. Z pytania wynika, że dokonanie odprawy towarów i dopuszczenie ich do obrotu nastąpi na terytorium Polski, co oznacza, że nastąpi import towarów. Zgodnie bowiem z definicją zawartą w art.2 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług, przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej.

Oznacza to, że po spełnieniu wszystkich formalności, a zwłaszcza po dokonaniu zgłoszenia celnego oraz zapłac...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.