Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

28 lutego 2013

Jak opodatkować usługi ubezpieczenia przedmiotu leasingu

0 810

Na przełomie ostatnich lat problematyką sposobu opodatkowania usług ubezpieczenia przedmiotu leasingu sądy administracyjne zajmowały się niezmiernie często. Problemem, który usiłowano rozstrzygnąć była odpowiedź na pytanie czy usługi te stanowią czynności pomocnicze do usługi leasingu (dodatkowy koszt świadczenia usług leasingu) i podlegają opodatkowaniu podstawową stawką VAT, właściwą dla świadczenia głównego, czy stanowią odrębne świadczenie, podlegające zwolnieniu od VAT. Problem ten okazał się na tyle istotny, że zajął się nim Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

1. Orzecznictwo Sądów Administracyjnych

W wyroku o sygnaturze akt III SA/Wa 1022/09 z 10 grudnia 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że z uwagi na to, że mamy do czynienia ze świadczeniem złożonym, do podstawy opodatkowania, obok wartości leasingu należy włączyć również koszty ubezpieczenia i do tak ujętej całości świadczenia zastosować stawkę podatku właściwą dla usługi zasadniczej, czyli usługi leasingu „(…) usługa ubezpieczenie leasingu nie stanowi dla korzystającego celu samego w sobie, a służy do lepszego wykorzystania usługi zasadniczej. W związku z tym usługi te należy traktować jako elementy pewnej całości, stanowiące jedno świadczenie, w którym usługa leasingu ma charakter usługi zasadniczej, a ubezpieczenie przedmiotu leasingu jest usługą pomocniczą. Dlatego też koszty ubezpieczenia, które ponosi korzystający powinny być elementem podstawy opodatkowania usługi leasingu bez względu na to, czy raty leasingowe obejmują koszty ubezpieczenia, czy ubezpieczenie jest wyodrębnione w oddzielnych kwotach”.

 Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w uchwale siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 listopada 2010 roku o sygn. akt I FPS 3/10, w której Sąd stwierdził, że podmiot świadczący usługi leasingu powinien włączyć do podstawy opodatkowania tych usług koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Zgodnie z argumentacją Sądu pojęcie użyte w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT: „kwota należna z tytułu sprzedaży” (w szczególności w zdaniu trzecim: „Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy”), daje podstawę przy dokonywaniu wykładni funkcjonalnej, do uwzględniania na jego gruncie koncepcji świadczeń pomocniczych. „(...) w przypadku usług kompleksowych, takich jak leasing, któremu towarzyszy ubezpieczenie, nie ma podstaw do dzielenia tej czynności z punktu widzenia obowiązku w podatku od towarów i usług na dwie czynności z tego powodu, że mogą być one przedmiotem odrębnych stosunków zobowiązaniowych na gruncie prawa prywatnego” - argumentował NSA.

2. Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości

Orzeczenie składu siedmiu sędziów NSA nie zakończyło jednak sporów odnośnie sposobu opodatkowania ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Wobec kontrowersji jakie budziła powyższa kwestia, na mocy postanowienia I FSK 460/10 z dnia 7 kwietnia 2011 roku Naczelny Sąd Administracyjny skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie prejudycjalne dotyczące wykładni przepisów prawa wspólnotowego w zakresie opodatkowania usług ubezpieczenia w związku z zawieranymi umowami leasingu. W powyższej sprawie NSA zadał następujące pytania:

a) czy przepis art. 2 ust. 1 lit. c) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. UE seria L z 2006 r. Nr 347/1 ze zm.) należy interpretować w ten sposób, że usługę ubezpieczenia przedmiotu leasingu oraz usługę leasingu należy traktować jako usługi odrębne, czy jako jedną kompleksową usługę złożoną leasingu,

b) w przypadku odpowiedzi na powyższe pytanie, że usługę ubezpieczenia przedmiotu leasingu oraz usługę leasingu należy traktować jako usługi odrębne, czy art. 135 ust. 1 lit. a) w zw. z art. 28 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie

wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. UE seria L z 2006 r. Nr 347/1 ze zm.) należy interpretować w ten sposób, że korzysta ze zwolnienia usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu, gdy to leasingodawca ubezpiecza ten przedmiot, obciążając kosztami tego ubezpieczenia leasingobiorcę?

17 stycznia 2013 roku Try...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.