Spółka, nabywając poza terytorium kraju dla bezpośredniej korzyści turysty usługi transportowe, hotelowe, gastronomiczne, cateringowe, parkingowe, wejścia do muzeów, teatrów, na cmentarze (nekropolie) i różne imprezy kulturalne, sportowe, rekreacyjne (np. wieczory folklorystyczne), nie ma obowiązku rozpoznawania importu usług. Natomiast jest zobowiązana do rozpoznania importu usług rekreacyjnych związanych z wejściem na basen oraz usług przewodnickich nabytych od podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.
Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 4 lipca 2012 roku nr IPTPP2/443-317/12-2/JS.
Sytuacja podatnika
Spółka, będąc czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym w Polsce, prowadzi biuro turystyczne i świadczy usługi turystyki wyjazdowej w kraju, Unii Europejskiej i poza nią. W Polsce znajduje się siedziba Spółki oraz stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Podatek od towarów i usług Spółka rozlicza w systemie VAT marża. Poza granicami kraju Spółka nabywa różne us...