Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

30 czerwca 2013

Kiedy wynagrodzenie zawarte w umowie jest kwotą brutto

0 869

Pojęcie „wynagrodzenie” zawarte w umowie, w której nie ma zapisów czy kwota stanowiąca wynagrodzenie za świadczenie usługi, jest kwotą brutto czy netto, należy traktować jako kwotę brutto zawierającą podatek VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 3 czerwca 2013 roku nr IPTPP1/443-305/13-5/AK.

Sytuacja podatnika

Gmina (czynny podatnik VAT) realizuje zadanie, w ramach którego prowadzona jest budowa przyłączy kanalizacyjnych do poszczególnych budynków mieszkańców Gminy. Projekt ten jest współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach dofinansowania przez NFOŚiGW podatek od towarów i usług nie stanowi kosztu kwalifikowalnego ww. przedsięwzięcia. Gmina zleciła wykonanie zadania trzem wykonawcom wyłonionym zgodnie z procedurami dotyczącymi zamówień publicznych. Koszt wykonania przyłączy ponosi Gmina dotowana przez NFOŚiGW oraz partycypujący w kosztach mieszkańców Gminy, na których działkach są budowane przyłącza kanalizacyjne. Gmina zawarła umowy cywilnoprawne z mieszkańcami Gminy w sprawie finansowania budowy przyłączy kanalizacyjnych, którzy zobowiązali się wnieść opłatę wynikającą z umowy. Wpłaty mieszkańców pokrywają część kosztów realizacji inwestycji. Mieszkańcy zobowiązują się do pokrycia części kosztów budowy przyłącza kanalizacyjnego, płaconych w dwóch ratach, przy czym ostatnia płatność może zostać skorygowana o rzeczywiste poniesione koszty na budowę danego przyłącza przez Gminę po końcowym odbiorze. Do wyliczenia ceny przyłącza płaconej przez mieszkańca były brane kwoty netto kosztu realizacji przyłącza kanalizacyjnego, składająca się z kosztu budowy linii przyłącza i studzienki. Od tych kwot został odprowadzony podatek VAT do Urzędu Skarbowego. Za dokonane wpłaty zostały wystawione paragony fiskalne lub faktury VAT. Mieszkańcy Gminy, którzy podpisali umowy w sprawie budowy przyłączy kanalizacyjnych zobowiązali się wnieść opłatę wynikającą z umowy oraz w terminie określonym w umowie. W zamian za to Gmina zobowiązała się do wykonania przyłącza kanalizacyjnego wraz ze studzienką na działce należącej do danego mieszkańca. Ponadto, osobie, która nie podpisała ww. umowy, przyłącze nie zostanie wykonane. Przyłącza są wykonywane sukcesywnie w miarę wnoszonych wpłat za wykonanie przyłącza kanalizacyjnego. Osoby, które nie podpisały umowy z Gminą, mogą wykonać sobie przyłącze n...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.