Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Korekta deklaracji VAT w związku z błędnym wykazaniem wartości faktury

Artykuły | 26 listopada 2020 | NR 108
0 786

Nasza Gmina zawarła porozumienie z osobą fizyczną będącą stroną umowy o dzierżawę nieruchomości, z uwagi i w związku z pisemną prośbą w/w osoby (Covid 19 - stan epidemiczny uniemożliwił prowadzenie działalności na terenie dzierżawionej nieruchomości) w miesiącu marcu 2020, o następującej treści: “Strony niniejszego porozumienia zgodnie oświadczają, że w okresie od 16.03.2020 do 03.04.2020 Dzierżawca nie będzie używał i pobierał pożytków z nieruchomości (działka nr ....), o której mowa w umowie dzierżawy (nr ... z dn. ...), a wydzierżawiający zwalnia Dzierżawcę w okresie od 16 marca 2020 do 3 kwietnia 2020 z zapłaty czynszu dzierżawnego.” FV za dzierżawę dla tej osoby została wystawiona zarówno w marcu, jak i w kwietniu 2020 roku tylko w niższej kwocie - przeliczonej proporcjonalnie do dni w których obowiązywała przed porozumieniem i po porozumieniu.
W związku z zaistniałą sytuacją mam pytanie czy muszę w tym przypadku dokonać korekty VAT-u za marzec i kwiecień 2020 z uwagi na zawarte porozumienie? jeśli tak co podać w jej uzasadnieniu do Urzędu Skarbowego?
 

Odpowiedź

Obowiązek podatkowy związany z wynajmem powstaje w chwilą wystawienia faktury bądź z terminami płatności ujętymi w umowie. Zatem, jeżeli Gmina wystawiła faktury VAT za marzec i kwiecień w niższej kwocie uwzględniając porozumienie do umowy i jeśli faktury te zostały ujęte w rozliczeniu VAT należnego za poszczególne miesiące, to nie ma podstaw do korekty podatku należnego. Niemniej, jeżeli w deklaracjach VAT za powyższe okresy ujęto błędną wartość za wynajem, to należy skorygować deklarację VAT za te okresy. 
Od 2016 roku nie ma obowiązku składania wyjaśnień dotyczących przyczyn korekty deklaracji. 
Jednakże mając na uwadze rozliczenia w plikach JPK, to Ministerstwo Finansów wyjaśniło,„informujemy, że w przypadku korekt deklaracji i ewidencji składanych za okresy rozliczeniowe poprzedzające rozliczenie na nowych zasadach należy stosować regulacje prawne obowiązujące za okres, za który jest składana korekta deklaracji lub ewidencji (czyli korekty deklaracji i JPK_VAT złożonych pierwotnie na starych zasadach, składane są również według starych zasad”.

Uzasadnienie 

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i  usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i  odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o  której mowa w  ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Niemniej, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Według ogólnych zasad określonych w art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje w momencie dostawy towarów lub wykonania usługi. Jednakże, z tytułu najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o  podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje z  chwilą wystawienia faktury. W  przypadkach usługi najmu, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją 
z  opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z  chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w  art. 106i ust.  3, a  w  przypadku gdy nie określono takiego terminu - z  chwilą upływu terminu płatności. 
Podkreśli należy, że umowa najmu uregulowana jest w Kodeksie cywilnym. Tak więc, w myśl art. 659 Kc przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Stronami umowy najmu są:
a)    wynajmujący (najczęściej właściciel rzeczy),
b)    najemca (osoba, któ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.