Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Przy wystawianiu faktury dla kontrahenta z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy została błędnie zastosowana stawka NP (niepodlegające opodatkowaniu) jak do usług, a powinna być stawka VAT 0%. W jaki sposób skorygować stawkę VAT i czy muszę mieć potwierdzenie korekty od unijnego kontrahenta?

ODPOWIEDŹ

W celu skorygowania błędnej stawki VAT należy wystawić fakturę korygującą. Nie jest wymagane posiadanie przez podatnika potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę towaru.

UZASADNIENIE

Obowiązek określenia dla danego towaru lub usługi prawidłowej stawki VAT spoczywa zawsze na podatniku. W praktyce zdarza się, iż na fakturach dokumentujących określoną transakcję podatnicy podają niewłaściwą stawkę. W przedmiotowej sprawie przy wystawianiu faktury dla kontrahenta z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów została błędnie zastosowana stawka NP (niepodlegające opodatkowaniu), a powinna być stawka VAT 0%.

Przypomnijmy, zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy. W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów wykonywanej w sposób ciągły przez okres dłuższy niż miesiąc uważa się ją za dokonaną z upływem każdego miesiąca do czasu zakończenia dostawy tych towarów (art. 20 ust. 1a ustawy o VAT).

Z powodu obowiązku zebrania dokumentów umożliwiających stosowanie stawki 0% w WDT ustawodawca uregulował szczególne zasady rozliczania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w deklaracji podatkowej, uzależniając je od terminu zgromadzenia tych dokumentów. Zasady te zostały opisane w art. 42 ust. 12 ustawy o VAT, zgodnie z którym, podatnicy którzy nie posiadają dokumentów potwierdzających jednoznacznie dostarczenie towarów do nabywcy przed upływem terminu do złożenia deklaracji za:

  • okres miesięczny, nie wykazują tej dostawy w ewidencji za ten okres. Dostawa ta wykazana jest w ewidencji za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy, ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru w kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik za ten kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy nie posiada dowodów dostarczenia towarów nabywcy

  • okres kwartalny, nie wykazują tej dostawy w ewidencji za ten okres. Dostawa ta wykazana jest w ewidencji za następny okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru w kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik za ten następny okres rozliczeniowy nie posiada dowodów dostarczenia towarów nabywcy.

Zapewne powyższe unormowania zostały spełnione przez Czytelnika do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w deklaracji VAT-7 oraz informacji podsumowującej.

W przedmiotowej sprawie Czytelnik jest zobowiązany do naprawienia pomyłki dotyczącej błędnej stawki VAT poprzez wystawienie faktury korygującej.

Zobowiązuje do tego art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnik wystawia fakturę korygującą m.in w przypadku, gdy po wystawieniu faktury stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Faktura korygująca powinna zawierać:

  1. wyrazy “FAKTURA KORYGUJĄCA” albo wyraz “KOREKTA”;

  2. numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

  3. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

    • a) określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6,

    • b) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą;

  4. przyczynę korekty;

  5. jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego - odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;

  6. w przypadkach innych niż wskazane w pkt 5 - prawidłową treść korygowanych pozycji.

W związku z tym, że korekta nie wpływa na zmianę podstawy opodatkowania i kwotę podatku należnego, to wystawiona faktura korygująca powinna zawierać tylko prawidłową treść korygowanych pozycji - było NP winno być 0%.

Jednocześnie, z art. 29a ust. 15 pkt 1 ustawy wynika, że warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę nie stosuje się w przypadku m.in. eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Zatem, w opisanym przypadku Czytelnik powinien wystawić korektę faktury z wykazaniem prawidłowej stawki VAT w wys. 0%, przy czym nie ma obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru tej faktury przez odbiorcę.

Marta Rusin

Podstawa prawna: art. 20 ust. 1, art. 29a ust. 15 pkt 1, art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.