Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Przy wystawianiu faktury dla kontrahenta z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy została błędnie zastosowana stawka NP (niepodlegające opodatkowaniu) jak do usług, a powinna być stawka VAT 0%. W jaki sposób skorygować stawkę VAT i czy muszę mieć potwierdzenie korekty od unijnego kontrahenta?

ODPOWIEDŹ

W celu skorygowania błędnej stawki VAT należy wystawić fakturę korygującą. Nie jest wymagane posiadanie przez podatnika potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę towaru.

UZASADNIENIE

Obowiązek określenia dla danego towaru lub usługi prawidłowej stawki VAT spoczywa zawsze na podatniku. W praktyce zdarza się, iż na fakturach dokumentujących określoną transakcję podatnicy podają niewłaściwą stawkę. W przedmiotowej sprawie przy wystawianiu faktury dla kontrahenta z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów została błędnie zastosowana stawka NP (niepodlegające opodatkowaniu), a powinna być stawka VAT 0%.

Przypomnijmy, zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy. W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów wykonywanej w sposób ciągły przez okres dłuższy niż miesiąc uważa się ją za dokonaną z upływem każdego miesiąca do czasu zakończenia dostawy tych towarów (art. 20 ust. 1a ustawy o VAT).

Z powodu obowiązku zebrania dokumentów umożliwiających stosowanie stawki 0% w WDT ustawodawca uregulował szczególne zasady rozliczania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w deklaracji podatkowej, uzależniając je od terminu zgromadzenia tych dokumentów. Zasady te zostały opisane w art. 42 ust. 12 ustawy o VAT, zgodnie z którym, podatnicy którzy nie posiadają dokumentów potwierdzających jednoznacznie dostarczenie towarów do nabywcy przed upływem terminu do złożenia deklaracji za:

  • okres miesięczny, nie wykazują tej dostawy w ewidencji za ten okres. Dostawa ta wykazana jest w ewidencji za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy, ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru w kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik za ten kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy nie posiada dowodów dostarczenia towarów nabywcy

  • okres kwartalny, nie wykazują tej dostawy w ewidencji za ten okres. Dostawa ta wykazana jest w ewidencji za następny okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru w kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik za ten...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.