Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

1 marca 2018

Korekta podatku naliczonego od zakupionego środka trwałego w latach 2011-2016

0 849

Czy Gmina musi dokonać korekt podatku naliczonego od zakupionego środka trwałego w latach 2011-2016? W tych latach Gmina była czynnym podatnikiem VAT. Wykonywała zadania zarówno własne, jak również prowadziła działalność gospodarczą, m.in. usługi w zakresie zbiorowego odprowadzania ścieków i dostarczania wody, za które wystawiała faktury VAT, ujmowała otrzymane kwoty w rejestrach sprzedaży oraz deklaracjach VAT i rozliczała VAT należny. Gmina ponosiła wydatki związane z budową, utrzymaniem i eksploatacją sieci wodociągowych i kanalizacyjnych i odliczała od nich 100% VAT (otrzymaliśmy indywidualną interpretację MF, że działamy prawidłowo). W latach 2011-2016 Gmina nie była scentralizowana ze swoimi jednostkami budżetowymi. Po zmianie przepisów w roku 2017 Gmina dokonała konsolidacji rozliczeń z jednostkami i wszelkie zakupy inwestycyjne odliczała już współczynnikami. Czy w 2018 roku od zakupionych środków trwałych w latach 2011-2016 roku Gmina musi dokonać wieloletnich korekt?

ODPOWIEDŹ

Tak, z uwagi na zmianę od 2017 roku przeznaczenia inwestycji Gmina ma obowiązek dokonania korekty wieloletniej

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2016 roku ustawodawca wprowadził nowy wskaźnik zwany preproporcją, prewspółczynnikiem. Służy on do wyliczenia kwoty podatku naliczonego do odliczenia w przypadku, gdy podatnik dokonuje zakupu towarów i usług wykorzystywanych do celów wykonywanej działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza i tylko w sytuacji, gdy przypisanie tych zakupów w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe. W tym samym czasie został wprowadzony do ustawy o podatku od towarów i usług przepis art.90c ust.1, zgodnie z którym, w przypadku nabytych towarów i usług, w odniesieniu do których kwotę podatku naliczonego oblicza się zgodnie z art. 86 ust. 2a (czyli towarów i usług wykorzystywanych do działalności gospodarczej i do celów innych niż działalność), po zakończeniu roku podatkowego, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, podatnik jest obowiązany dokonać korekty podatku odliczonego przy ich nabyciu, uwzględniając dane dla zakończonego roku podatkowego. Przepisy art. 91 ust. 2-9 stosuje się odpowiednio.

Ta norma prawna dotyczy zmiany w stopniu wykorzystania nieruchomości do celów działalności gospodarczej polegającej na wykorzystywaniu danej nieruchomości także do celów niezwiązanych z działalnością (w przypadku Gminy do działalności statutowej – zadania własne Gminy).

Z art. 91 ust.2 ustawy o VAT wynika, że:

  • w przypadku towarów i usług zaliczonych przez podatnika do środków trwałych o wartości początkowej przekraczającej 15.000 zł, korekty, w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów – dokonuje się w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów dotyczy jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu.

Natomiast zgodnie z art.91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisy dotyczące korekty podatku stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.