Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

1 maja 2016

Korzystanie z przystanków autobusowych gmin w świetle ustawy o VAT

0 810

Gmina na podstawie umów cywilno-prawnych z przedsiębiorstwami transportowymi obciąża za korzystanie z przystanków autobusowych stosując stawkę VAT 23%. Ostatnio spotkaliśmy się z publikacjami, że usługa „korzystanie z przystanków autobusowych” należy do opłat publicznoprawnych Gminy i nie podlega podatkowi VAT. Proszę o informację czy usługa ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Jeżeli nie podlega opodatkowaniu to czy należy wystawić notę obciążeniową?

ODPOWIEDŹ

Zdaniem Sądów opłata za korzystanie z przystanków autobusowych określona uchwałą Rady Miasta, będąc dochodem publicznym, ma charakter daniny publicznej i jest świadczeniem o charakterze publicznoprawnym które nie podlega przepisom o podatku od towarów i usług. Odmienne stanowisko prezentuje Minister Finansów.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Dana czynność podlega opodatkowaniu VAT jeżeli jest wykonana przez podatnika. W myśl art.15 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Od zasady tej ustawodawca przewidział pewne wyjątki. I tak na podstawie art.15 ust.6 ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Pytanie Czytelnika dotyczy opodatkowania przez Gminę usług udostępniania przystanków autobusowych. Zgodnie z art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym, za korzystanie przez operatora i przewoźnika z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest jednostka samorządu terytorialnego mogą być pobierane opłaty. Stawka opłaty jest ustalana w drodze uchwały podjętej przez właściwy organ danej jednostki samorządu terytorialnego.

Jak już wspomniałem na wstępie, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Tak więc kluczowym jest rozstrzygnięcie, czy czynności udostępniania przystanków należą do zadań własnych.

Na ten temat zostało wydanych wiele interpretacji. I tak np. w interpretacji indywidualnej z 16 sierpnia 2011 r. nr IPTPP2/443-151/11-2/BM, czy z 25 lipca 2013 roku nr IPTPP4/443-301/13-2/MK, publikowanej także na łamach naszego wydawnictwa, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, iż opłata pobierana przez Gminę od przewoźników za możliwość zatrzymywania się na przystankach...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.