Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Kserokopia dokumentu przewozowego CMR nie jest dokumentem o którym mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT i nie daje podstaw do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 29 stycznia 2014 roku nr IBPP4/443-548/13/EK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który na rzecz polskiego kontrahenta wykonuje usługi transportowe, polegające na przewozie towaru z Polski lub innego kraju UE, tj. do Norwegii lub Szwajcarii. Usługa wykonywana jest na podstawie zlecenia otrzymanego od spedytora oraz na podstawie listu przewozowego CMR stosowanego w komunikacji międzynarodowej. W momencie wystawienia faktury VAT, jak również w terminie powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług, Podatnik posiada jedynie kserokopię listu przewozowego CMR. Oryginalne dokumenty CMR trafiają do spedytora. Kserokopia dokumentu CMR nie jest poświadczona przez notariusza, ani w żaden inny sposób. Podatnik nie posiada żadnych dokumentów z odprawy celnej czy też pieczęci celnej na CMR. Oprócz kopii faktury wystawionej z tytułu wykonanej usługi oraz kserokopii dokumentu CMR Podatnik posiada również zlecenie od spedytora, w którym określa on miejsce załadunku i rozładunku oraz termin wykonania usługi. Zlecenie Wnioskodawca drukuje z otrzymanego maila bez żadnego podpisu spedytora zlecającego transport. Innych dokumentów Wnioskodawca nie posiada i nie będzie posiadał.

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii prawidłowego dokumentowania wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty uprawniającego do zastosowania stawki 0%.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż z uregulowań art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że prawo podatnika do zastosowania dla usług międzynarodowego transportu towarów preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0% uzależnione jest od posiadania dokumentów potwierdzających jednoznacznie, że w wyniku przewozu towaru z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim. Istotą przywołanego przepisu jest zobowiązanie podatnika do udowodnienia, że towary będące przedmiotem transportu rzeczywiście przekroczyły granicę z państwem trzecim. Podstawowe znaczenie dla udokumentowania międzynarodowego transportu towarów jest list przewozowy stosowan...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.