Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , IMPORT USŁUG , TRANSPORT

2 października 2015

Leasing samochodu z Niemiec

0 2264

Chcemy wziąć w leasing samochód osobowy, ale w Niemczech (niemiecka firma leasingowa). Nie będziemy go rejestrować w Polsce do czasu wykupu. To jest dla nas usługa w Euro, po jakim kursie przeliczać VAT i jak to ma się do podatku dochodowego, jesteśmy na pełnej księgowości. I najważniejsze pytanie - czy na koniec leasingu wykupując taki samochód (1% wartości pojazdu) od jego wartości będziemy liczyć WNT samochodu i związane z nim koszty nabycia czy od ceny rynkowej?

ODPOWIEDŹ

Polska firma nabywając usługę leasingu samochodu osobowego w Niemczech od niemieckiej firmy leasingowej, do czasu wykupu będzie musiała rozliczać się z przedmiotowej transakcji jako import usług. W przypadku importu usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi, dlatego też właściwym jest przyjęcie kursu euro [według ogłoszonego przez NBP kursu średniego waluty obcej] z dnia poprzedzającego dzień wykonania usługi [wystawienia faktury na ratę leasingową]. Natomiast w przypadku podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych (dotyczy podatników będących na księgach rachunkowych) właściwym jest przyjęcie kursu z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Zatem kurs waluty stosowany dla celów podatku dochodowego może różnić się od kursu przyjętego do wyceny da potrzeb podatku VAT. Wartość wykupu samochodu wraz z innymi kosztami jego nabycia wynikająca z faktury wystawionej przez niemiecka firmę leasingową będzie stanowiła podstawę rozliczenia WNT.

UZASADNIENIE

Leasing jako import usług

Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. A więc miejscem opodatkowania usług leasingu samochodu osobowego będzie terytorium Polski wobec czego niemiecki leasingodawca powinien wystawiać faktury bez niemieckiego podatku od towarów i usług.

Obowiązek rozliczenia VAT będzie spoczywał na firmie polskiej wg polskich stawek, a czynności te stanowią import usług. W myśl bowiem art.2 pkt 9 ustawy o VAT import usług, to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. Usługobiorca określony jest w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy i jest nim osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna nabywająca usługi, jeżeli łącznie spełnione są poniższe warunki:

  • a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju,

  • b) usługobiorcą jest:

    • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnik VAT UE.

Faktura wystawiona w euro - przeliczenie do celów VAT

Na podstawie art. 31a ustawy o VAT w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

Natomiast w przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed postaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

Zauważyć trzeba, że w imporcie usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi, dlatego też właściwym jest przyjęcie kursu euro z dnia poprzedzającego dzień wykonania usługi.

Faktura wystawiona w euro – przeliczenie do rozliczenia podatku dochodowego

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przycho-dów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

W podatku dochodowym od osób fizycznych definicja kosztów zapisana jest w art. 23 ustawy, który również stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem zdarzeń, które z mocy ustawy nie stanowią kosztów podatkowych. Natomiast w art. 11a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca zawarł zapis dotyczący przeliczania koszów poniesionych w walutach obcych. Tak...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.