Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

31 lipca 2013

Likwidacja towaru w innym kraju a obowiązek rozpoznania WDT

0 904

Wywieziono maszynę do Anglii w celu naprawy. W przepisach nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów dostaw na których wykonano pracę i które wróciły do kraju. Maszyna jednak nie wróciła bo nie dało jej się naprawić i została tam zlikwidowana - jest protokół likwidacji. Czy muszę wykazywać WDT?

ODPOWIEDŹ

Przemieszczenie przedmiotowej maszyny do Anglii i zlikwidowanie jej na terytorium Anglii nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, ponieważ maszyna nie służyła gospodarczemu wykorzystaniu na terytorium innego niż Polska kraju Unii Europejskiej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.13 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art.7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust.2-8.

Do czynności zrównanych z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów zalicza się również w pewnych przypadkach sam wywóz towarów do innego państwa członkowskiego, nawet gdy towar nie zmienia właściciela. W myśl art.13 ust.3 ustawy o VAT za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art.15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika. Należy zwrócić uwagę, że nie każde przemieszczenie towarów na terytorium innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej stanowić będzie wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, a jedynie takie, które ma służyć wykonywaniu działalności gospodarczej na terytorium tego kraju.

Z pytania Czytelnika wynika, że maszyna będąca własnością Czytelnika została wywieziona do Anglii w celu naprawy i tam z powodu niemożności naprawy została zlikwidowana na okoliczność czego został sporządzony protokół zniszczenia. Z powyższego wynika, że przedmiotowa maszyna nie służyła działalności gospodarczej podatnika na terytorium innego kraju unijnego, co oznacza, że przemieszczenie maszyny w celu naprawy i zniszczenie jej w Anglii nie spełnia warunku do uznania tej czynności za WDT.

Ponadto zgodnie z art.13 ust.4 pkt 6 ustawy o VAT przemieszczenia towarów, o którym mowa w ust.3, przez podatnika, o którym mowa w art.15, lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, w przypadku gdy towary mają być przedmiotem wykonanych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju na rzecz tego podatnika usług polegających na ich wycenie lub wykonaniu na nich prac, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną z powrotem przemieszczone na terytorium kraju. Art.13 ust.5 stanowi, że w przypadku gdy ustaną okoliczności, o których mowa w ust.4, przemieszczenie towarów uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. W opisanym w pytaniu przypadku maszyna została zlikwidowana w Anglii w związku z czym nie została przemieszczona z powrotem do Polski, więc cytowane powyżej wyłączenie nie ma zastosowania. Jednakże w związku z tym, że nie został spełniony podstawowy, wynikający z art.13 ust.3 ustawy o VAT, warunek uznania przemieszczenia towarów za czynność podlegającą opodatkowaniu, Czytelnik nie ma obowiązku rozpoznać wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Bożena Sawicka