Spółka będąca podatnikiem VAT świadczy dwa rodzaje usług na rzecz osób fizycznych: sprzedaż wysyłkową towarów, w wypadku której spółka otrzymuje należności za pośrednictwem przelewów bankowych oraz sprzedaż usług, w wypadku których spółka otrzymuje należności w gotówce. Jak ustalić limit do kasy fiskalnej?
Odpowiedź
Ustalając limit (20 000 zł) uprawniający do zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych, należy wziąć pod uwagę zarówno sprzedaż gotówkową, jak i sprzedaż wysyłkową, w przypadku której należności otrzymywane są w formie przelewu (w konsekwencji czego korzysta ona ze zwolnienia przedmiotowego z ewidencjonowania na kasie fiskalnej).
Uzasadnienie
Stosownie do art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Kwestia zwolnień z ewidencjonowania powyższych transakcji za pośrednictwem kas rejestrujących uregulowana jest w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 2605). Zgodnie z jego przepisami zwolnieniu podlega sprzedaż, w szczególności podatników, u których wartość sprzedaży dokonanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł, a w wypadku podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli wartość sprzedaży z tego tytułu nie przekroczyła, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym, kwoty 20 000 zł.
Z obowiązku ewidencji w danym roku podatkowym zwalnia się również czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. Wśród tych czynności można wskazać na punkt 37, który określa, że zwolnieniu podlega świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli:
- świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdz...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
- Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
- Nielimitowane konsultacje
- ...i wiele więcej!
Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.