Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

7 listopada 2013

Montaż instalacji gazowej wraz z przyłączeniem kuchni gazowej a stawka VAT

0 1214

Spółka świadcząc usługę remontu, przebudowy, przeróbki czy dostosowania instalacji gazowej wraz z wymaganymi próbami szczelności instalacji wraz z końcowym przyłączeniem kuchni gazowej winna zastosować podstawową stawkę podatku VAT, tj. 23%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 9 sierpnia 2013 roku nr IBPP2/443-424/13/WN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która prowadzi działalność handlową polegającą na sprzedaży detalicznej kuchni gazowych ze stawką 23%, traktując dostawy jak sprzedaż towarów. Spółka jednocześnie rozszerzyła zakres swej działalności o świadczenie usług: remontu, przebudowy, przeróbki instalacji gazowej i umieszczaniu na jej końcu urządzenia odbiorczego gazu, jakim jest kuchenka gazowa. Powyższe usługi są wykonywane w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, których pow. użytkowa nie przekracza 300 m2 lub w lokalach mieszkalnych, których pow. użytkowa nie przekracza 150 m2.

Sprzedaż kompleksowej usługi montażu instalacji gazowej wraz z zamontowaniem kuchni gazowej następuje na podstawie pisemnej umowy cywilno-prawnej zawieranej z odbiorcami ww. usług. W tej umowie odbiorca zamawia wykonanie ww. usługi a Spółka zobowiązuje się tę usługę wykonać.

W ramach świadczonej usługi pracownicy Spółki, którzy posiadają uprawnienia do wykonywania instalacji gazowych, wykonują próby szczelności instalacji gazowej wraz z końcowym przyłączeniem kuchni gazowej. Po wykonaniu usługi, Spółka oraz odbiorca usługi spisują protokół z odbioru ww. usługi opisujący wykonane czynności. Zarazem odbiorca w tym protokole potwierdza własnoręcznym podpisem, iż usługa została wykonana i nie wnosi do jej jakości żadnych uwag, oraz że usługa została wykonana w ww. obiekcie budownictwa objętym społecznym programem mieszkaniowym. Powyższy protokół stanowi podstawę do wystawienia przez Spółkę faktury VAT, gdzie kwota netto za wykonaną usługę wyrażona jest w jednej kwocie i jest tak skalkulowana, że uwzględnia oprócz kosztu zużytych materiałów, wartość robocizny pracowników Spółki oraz zysk dla Spółki.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy tak wykonywane i dokumentowane usługi podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 8 %.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego warunkiem zastosowania 8% stawki, na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, jest spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji budynków lub ich dostawy. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesł...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.