Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

21 kwietnia 2016

Nabycie kontenera w WNT

0 1055

Transakcja nabycia kontenerów na terenie Niemiec od sprzedawcy będącego przedsiębiorcą zagranicznym pochodzącym spoza Unii Europejskiej i niezidentyfikowanym dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terenie Unii Europejskiej stanowi dla nabywcy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium Polski.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 18 stycznia 2016 roku nr IPPP3/4512-871/15-2/WH.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który świadczy usługi transportowe w sektorze międzynarodowych przewozów intermodalnych transportu kombinowanego. Usługi transportowe są realizowane z wykorzystaniem kontenerów, w których przewożony jest towar na zlecenie klienta. Przedsiębiorca nabywa kontenery każdorazowo pod dany transport zlecony przez klienta i z reguły tylko pod ten jeden transport. Jednocześnie przypuszcza, iż może się zdarzyć taka sytuacja, że zostanie jej zlecony przez klienta transport towarów z innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej, np. z Niemiec do Polski, dla realizacji którego nabędzie na terenie tego innego państwa członkowskiego kontenery od sprzedawcy będącego przedsiębiorcą zagranicznym pochodzącym spoza Unii Europejskiej i niezidentyfikowanym dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terenie Unii Europejskiej, w szczególności nieposiadającym numeru identyfikacyjnego VAT UE. Kontenery po przywiezieniu do Polski i rozładowaniu transportu zostaną odsprzedane lub w inny sposób rozdysponowane, np. wykorzystane do transportów realizowanych z Polski.

Wątpliwości Przedsiębiorcy dotyczą m.in. kwestii czy przedstawiona transakcja nabycia kontenera będzie stanowić wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i w związku z tym, należy ją wykazać w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej VAT-UE.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż aby uznać przedmiotową transakcję za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, oprócz przemieszczenia sprzedanych przez przedsiębiorcę zagranicznego pochodzącego spoza Unii Europejskiej kontenerów pomiędzy dwoma państwami członkowskimi, muszą zostać spełnione również określone warunki. Mianowicie Przedsiębiorca musi być podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, a nabywane towary muszą służyć jego działalności gospodarczej oraz dokonujący dostawy towarów, tj. przedsiębiorca zagraniczny pochodzący spoza Unii Europejskiej, musi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.