Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Podatnik niemiecki dokonuje zakupu wyrobów tytoniowych z USA bez znaków akcyzy, które są bezpośrednio z USA wysyłane drogą lotniczą do Polski. W Polsce towary są dopuszczane do obrotu, a odprawy dokonuje agencja celna występująca w charakterze przedstawiciela podatkowego firmy niemieckiej. Po dokonaniu odprawy celnej towary są przemieszczane do składu podatkowego w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy. Przemieszczenia towarów dokonuje polski podatnik posiadający status zarejestrowanego wysyłającego w systemie EMCS. Polski podatnik w składzie podatkowym dokonuje oznakowania towarów poprzez naklejenie naklejek na zlecenie podatnika z Niemiec. Po wykonaniu tych czynności towary są wywożone z Polski na terytorium Niemiec do podatnika niemieckiego posiadającego status zarejestrowanego odbiorcy w systemie EMCS. Transport towarów organizuje polski podatnik i zgodnie z warunkami zawartej umowy, obciąża nimi podatnika z Niemiec.

a) czy podatnik z Niemiec może zastosować procedurę 42 przy zaimportowaniu towarów w Polsce?

b) jak polski podatnik powinien opodatkować usługę znakowania towarów?

c) jak polski podatnik powinien opodatkować usługę transportu towarów do Niemiec?

ZAGADNIENIE nr 2

Podatnik z Polski kupuje towary od podatnika z Niemiec, przy czym towary są bezpośrednio wysyłane od producenta z USA do portu lotniczego w Polsce, gdzie następuje ich odprawa celna. W charakterze importera występuje polski podatnik, który zakupił towar od pośrednika z Niemiec, zanim został on dopuszczony do obrotu na terenie UE. Polski podatnik dokonuje zgłoszenia celnego importu towaru posługując się fakturą zakupową od podatnika z Niemiec. Czy polski podatnik powinien rozpoznać w takiej sytuacji WNT?

ZAGADNIENIE nr 1

Z uzyskanych informacji wynika, że podatnik niemiecki zakupił towary z USA, które zostały przez niego zaimportowane na terytorium Polski i tutaj dopuszczone do obrotu na terytorium UE. Podatnik niemiecki nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE w Polsce, dlatego też zgłoszenia celnego w jego imieniu dokonała agencja celna występująca w charakterze przedstawiciela podatkowego podatnika z Niemiec.

Już w momencie zgłoszenia towarów do odprawy celnej w Polsce wiadomo, że ostatecznym miejscem ich przeznaczenia jest terytorium Niemiec, gdzie towary te zostaną przemieszczone w ramach transakcji WDT. W tej sytuacji do odprawy celnej towarów należało zastosować procedurę celną o kodzie 42, która jest stosowana w przypadku importu towarów z kraju trzeciego z bezpośrednio następującą po nim dostawą wewnątrzwspólnotową. W ramach tej procedury następuje dopuszczenie towarów do obrotu na terytorium Unii Europejskiej z jednoczesnym zwolnieniem

z opodatkowania importu towarów podatkiem VAT. Podatnik niemiecki w takim przypadku nie ma obowiązku zapłaty podatku od importu tych towarów w Polsce. Ponieważ zaimportowane towary są wyrobami akcyzowymi, to dodatkowo w celu uniknięcia obowiązku zapłaty akcyzy w Polsce towary te są zarejestrowane w systemie EMCS i zostały objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy (temat akcyzy zostanie pominięty w tym opracowaniu). Towary zostają umieszczone w składzie podatkowym, gdzie polski podatnik wykonuje usługę na zlecenie podatnika niemieckiego, polegającą na umieszczeniu naklejek na tych towarach. Następnie na zlecenie podatnika niemieckiego polski podatnik dokonuje transportu tych towarów na terytorium Niemiec. Miejsce świadczenia obu tych usług ustala się w oparciu o regułę ogólną wyrażoną z przepisie art. 28b ustawy o podatku od towarów usług (UPTiU),...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.