Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

1 lutego 2016

Najem samochodów dla zarejestrowanego podatnika w Niemczech

0 888

Polski podatnik wynajmuje samochody osobowe dla zarejestrowanego podatnika VAT w Niemczech. Posiada umowę zawartą na czas nieokreślony na wynajem samochodów osobowych. Na fakturze wykazuje poszczególne samochody wg numeru rejestracyjnego i okres ich wynajmu. Czy w takiej sytuacji dla ustalenia okresu wynajmu /krótkoterminowy czy długoterminowy -ponad 30 dni/ należy rozpatrywać każdy samochód osobno czy też nadrzędne znaczenie ma okres umowy?

ODPOWIEDŹ

W sytuacji gdy podatnik wynajmuje samochody dla podatnika w Niemczech, dla określenia rodzaju najmu i tym samym miejsca opodatkowania, należy rozpatrywać świadczenie usług najmu dla każdego samochodu odrębnie.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 28b ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest co do zasady miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Zgodnie z ust. 2 i 3 tego przepisu, w przypadku gdyby usługa była świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, wówczas za miejsce świadczenia usługi uznać należałoby to stałe miejsce prowadzenia działalności. Natomiast w przypadku, gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług będzie miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

Jednak od tej zasady ustawodawca wprowadził pewne wyjątki. Jednym z nich jest art. 28j ustawy o VAT, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu jest miejsce, w którym te środki transportu zostały faktycznie oddane do dyspozycji usługobiorcy. Przepis ten jednak dotyczy posiadania środka transportu lub jego użytkowania przez usługobiorcę w okresie nieprzekraczającym 30 dni, a w przypadku jednostek pływających – przez okres nieprzekraczający 90 dni.

Jak wynika z pytania, Czytelnik wynajmuje samochody osobowe dla zarejestrowanego podatnika VAT w Niemczech. Umowa została zawarta na czas nieokreślony na wynajem samochodów osobowych. Na fakturze Czytelnik wykazuje poszczególne samochody wg numeru rejestracyjnego i okres ich wynajmu. Pytanie dotyczy sposobu ustalenia okresu wynajmu, czy należy rozpatrywać każdy samochód osobno, czy też nadrzędne znaczenie ma okres umowy.

Najem jest umową, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmuj...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.