Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

1 października 2017

Naprawa samochodów w swoim warsztacie na potrzeby swojej firmy

0 916

Jesteśmy warsztatem samochodowym i prowadzimy przy tym warsztacie również sklep z częściami samochodowymi. W firmie uległy awarii dwa samochody osobowe i chcemy je sobie sami naprawić po kosztach zakupu. Posiadamy wszystkie potrzebne części do naprawy w naszym sklepie, dlatego też nie mamy potrzeby oddawać tych samochodów do innej firmy. Na nasze potrzeby będzie wykonana ta naprawa. Czy czynność ta podlega opodatkowaniu VAT? Jak mamy to udokumentować? 

ODPOWIEDŹ

Czytelnik świadcząc usługę naprawy samochodów na własne potrzeby nie będzie zobowiązany do opodatkowania podatkiem VAT powyższej usługi. Nie ma też obowiązku dokumentowania tej usługi. Natomiast zużyte do naprawy części z własnego sklepu jeżeli przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia VAT będą podlegały opodatkowaniu i winny być udokumentowane dokumentem wewnętrznym np. notą.

UZASADNIENIE

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług możliwość dysponowania towarem jak właściciel jest dostawą towarów. Na równi z dostawą towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w tym w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z powyższego wynika, że za dostawę uważa się każde nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa jeżeli przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zatem zużyte do naprawy części będą stanowiły dostawę towarów opodatkowaną VAT. W opisanej sytuacji nie ma przeszkód aby Czytelnik do naprawy dwóch samochodów wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystał części pochodzące z jego sklepu po kosztach nabycia. Dostawę w postaci zużytych części będzie zatem zobowiązany opodatkować podatkiem VAT i udokumentować dokumentem wewnętrznym (np. notą).

Zgodnie z art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, co do zasady, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Na równi z odpłatnym świadczeniem usług traktuje się:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.