Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , Artykuł sponsorowany

13 maja 2024

O czym pamiętać przy zakupie samochodu? Podatki to nie wszystko

0 282

Zakup samochodu to dla każdego kierowcy ważne wydarzenie. Często wiążą się z tym duże emocje i niemałe zdenerwowanie. Jest to w końcu inwestycja na wiele lat. W naszym krótkim poradniku podpowiemy Ci, o czym pamiętać przy zakupie auta, by było ono powodem do radości, a nie zmartwień.

Formalności związane ze stanem prawnym pojazdu

Jeszcze zanim zdecydujesz się na zakup wybranego modelu, warto go dokładnie „prześwietlić”. Po pierwsze sprawdź w dokumentacji, do kogo faktycznie należy pojazd. Może być na przykład własnością banku lub firmy leasingowej, a Ty trafiłeś na nieuczciwego sprzedawcę. Oczywiście można taki samochód kupić, ale powinieneś robić to świadomie i dobrowolnie. Informacje o właścicielu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym, dlatego warto o niego poprosić sprzedającego. Jeżeli się na to nie zgodzi, lepiej zrezygnować i poszukać innej oferty.

Rozsądnym rozwiązaniem jest sprawdzenie historii pojazdu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Jest to prosty sposób na uzyskanie pełnych informacji o jego przeszłości – w tym o wszelkich zdarzeniach drogowych oraz naprawach, które mogły mieć miejsce. Dzięki temu unikniesz zakupu uszkodzonego lub niepełnowartościowego auta. Do sprawdzenia samochodu wystarczy jego numer rejestracyjny oraz VIN.

Ubezpieczenie pojazdu – zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Kupując auto, sprawdź, czy ma ono ważne ubezpieczenie OC. Bez niego nie wolno poruszać się po drogach. Poza tym za brak tej polisy grozi kara finansowa w wysokości nawet 6 tys. złotych. Gdy kupisz auto, zawrzyj umowę ubezpieczeniową na Twoje nazwisko, dzięki temu zyskasz ochronę w przypadku, gdy to Ty będziesz sprawcą wypadku. Warto także pomyśleć o dodatkowych polisach takich jak AC lub NNW. Pierwsza z nich zabezpiecza przed stratami wynikającymi z uszkodzenia kradzieży Twojego pojazdu, a druga zapewnia ochronę zdrowotną dla wszystkich osób podróżującym w Twoim aucie.

Ważną kwestią jest wybór ubezpieczyciela. Nie warto kierować się tylko najniższą ceną. Zakres polis, usługi dodatkowe czy też obsługa klienta także mają duże znaczenie. Przykładowo porównaj OC i AC na Najtaniej u Agenta, odwiedź internetowe fora klientów lub porozmawiaj ze znajomymi o polecanych firmach. W ten sposób wyrobisz sobie obraz tego, gdzie warto wykupić polisę ubezpieczeniowa dla Twojego auta, Twoich bliskich lub Ciebie samego.

Wielu kierowców waha się przed zakupem dodatkowych polis takich jak Assistance, AutoCasco czy NNW. Jednak mały koszt zakupu takiego ubezpieczenia może w przyszłości zaoszczędzić bardzo dużych wydatków. AC zapewnia spokój ducha, gdy auto uszkodzą wandale lub zostanie skradzione. Assistance sprawi, że awaria w trasie nie będzie kłopotem, a NNW zapewni wsparcie finansowe w przypadku leczenia lub rekonwalescencji po wypadku. Dlatego warto wykupić także kilka dodatkowych polis.

Rejestracja pojazdu w wydziale komunikacji

Kolejnym krokiem po zakupie auta jest jego zarejestrowanie na Twoje nazwisko. W tym celu powinieneś udać się do wydziału komunikacji. Wraz z wnioskiem składasz takie dokumenty jak:

  • Dowód zakupu – potwierdzenie przeniesienia własności pojazdu od poprzedniego właściciela. Może to być umowa kupna-sprzedaży, faktura lub akt notarialny w przypadku dziedziczenia.
  • Dowód rejestracyjny samochodu – zawiera dokładne informacje o pojeździe, takie jak marka, model, rok produkcji oraz numer VIN.
  • Karta pojazdu – jeśli była wydana dla pojazdu, musi być dołączona do dokumentacji.
  • Zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym – dokument potwierdzający sprawność techniczną pojazdu i jego bezpieczeństwo na drogach. W Polsce jest to pieczątka stacji diagnostycznej wbita w dowód rejestracyjny.
  • Potwierdzenie posiadania aktualnej polisy OC – może to być na przykład potwierdzenie polisy zawartej online. Więcej na ten temat przeczytasz w tym poradniku.

Na podstawie tych dokumentów urzędnik wprowadzi nowe dane do systemu informatycznego. Na okres około 30 dni otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny, nowe tablice rejestracyjne (jeżeli jest taka potrzeba) oraz naklejki legalizujące. Po upływie tego okresu otrzymasz tak zwany stały dowód rejestracyjny.

Podczas procesu rejestracji obecni muszą być wszyscy właściciele auta, a każdy z nich musi okazać własny dowód tożsamości. Jeżeli jeden z nich nie może się zjawić, ma prawo na odpowiednim druku upoważnić drugiego do działania w jego imieniu.

O czym pamiętać przy zakupie samochodu? Kilka słów na koniec

Zakup nowego samochodu wiąże się z wieloma obowiązkami. Prawidłowe­ dopełnienie formalności je­st bardzo ważne. Jeśli nie chcesz mie­ć później kłopotów, prawnych lub finansowych, koniecznie sprawdź przed podpisaniem umowy wszystkie związane z pojazdem dokumenty i prześledź jego historię w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Koniecznie wykup też ubezpieczenie i zare­jestruj samochód.

Nie spiesz się przy zakupie i postaraj się pohamować ekscytację. Nie­ opłaca się kupować w pośpiechu. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom dokonasz właściwego wyboru i będziesz mógł się cieszyć nowym autem przez lata!