Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

31 marca 2015

Obciążenie firmy spedycyjnej wartością skradzionego towaru

0 756

Mam firmę spedycyjną. W lutym dostałem od klienta z Austrii zlecenie transportu towaru na trasie Austria - Włochy. Nie miałem wolnych samochodów, więc zleciłem ten transport podwykonawcy - przewoźnikowi z Polski. W Austrii większość towaru została skradziona. Klient obciążył mnie kosztami skradzionego towaru - wystawił fakturę bez VAT. Jak rozliczyć tę fakturę? Jakim dokumentem obciążyć krajowego podwykonawcę?

ODPOWIEDŹ

W celu udzielenia odpowiedzi na Pana pytanie należy zastanowić się jaki jest charakter świadczenia, którym obciążył Państwa austriacki usługobiorca. Jak sama nazwa wskazuje, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega bowiem dostawa (lub wewnątrzwspólnotowe nabycie lub import) towarów oraz świadczenie (lub import) usług. Inne czynności, przy których nie dochodzi do dostawy towarów lub świadczenia usług, nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z art.7 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W świetle powyższej definicji możemy jednoznacznie stwierdzić, że w opisanej przez Pana sytuacji nie doszło do dostawy ani nabycia towarów, gdyż Pan nigdy nie nabył prawa do dysponowania przewożonymi towarami jak właściciel. Nie mógł Pan zbyć ani w inny sposób wykorzystać powierzonych towarów, podjął się Pan jedynie ich dostarczenia do właściwego nabywcy.

Artykuł 8 ust.1 ustawy o VAT definiuje natomiast świadczenie usług jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zatem, najprościej rzecz ujmując, świadczeniem usług jest w rozumieniu ustawy wszystko, co nie stanowi dostawy towarów. Należy jednak zauważyć, że orzecznictwo sądów administracyjnych wskazuje, że do świadczenia usług nie dochodzi w sytuacji, gdy dla świadczenia pieniężnego nie istnieje transakcja ekwiwalentna, czyli w sytuacji, gdy podmiot, który uzyskuje wynagrodzenie nie jest obowiązany do dokonania żadnego świadczen...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.