Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

6 maja 2013

Obowiązek naliczania podatku należnego przez gminę

0 729

Gmina nie ma obowiązku naliczania podatku należnego z tytułu wykorzystania zakupów towarów i usług, w związku z wykonywaniem przez nią zadań własnych, nałożonych odrębnymi przepisami i realizowanych w reżimie publicznoprawnym.

Takie stanowisko zawarł Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 15 stycznia 2013 roku o sygnaturze IPTPP1/443-834/12-3/MW.

Sytuacja podatnika

Gmina wykonuje zadania jako organ władzy publicznej w reżimie administracyjnym i publicznoprawnym oraz w ramach umów cywilnoprawnych.

W zakresie umów cywilnoprawnych gmina wykonuje czynności opodatkowane np. sprzedaż działek pod budowę czy dzierżawę lokali użytkowych, jak i również zwolnionych np. wynajem lokali na cele mieszkalne czy sprzedaż towarów używanych. W tym zakresie gmina występuje jako czynny podatnik VAT, wystawia stosowne faktury a transakcje ujmuje w rejestrach sprzedaży i deklaracjach podatkowych.

W celu wykonania nałożonych zadań gmina ponosi koszty w postaci zakupu towarów i usług. Niektóre z tych kosztów są wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych takich jak sprzedaż działek pod budowę ,dzierżawa lokali użytkowych oraz refakturowanie tzw. mediów związanych z dzierżawą . Podatek VAT naliczony przy ich nabyciu zostaje im przyporządkowany a następnie odliczony w całości od podatku należnego.

Natomiast w odniesieniu do wydatków związanych bezpośrednio i wyłącznie z czynnościami zwolnionymi oraz wykonywanymi przez gminę jako organ władzy publicznej podatek naliczony nie jest odliczany .

Niemniej jednak, gmina ponosi również szereg wydatków na nabycie towarów i usług, jednocześnie związanych czynnościami opodatkowanymi i zwolnionymi z podatku VAT oraz wykonywanymi w ramach zadań własnych gminy. Gmina nie zna sposobu, aby wydatki te bezpośrednio i wyłącznie przyporządkować do określonych czynności. Są to w szczególności wydatki związane z administracją i utrzymaniem budynku Urzędu Gminy, np. materiały biurowe, wyposażenie pomieszczeń, sprzęt komputerowy, pomoce naukowe, energia elektryczna, ciepło, woda, wywóz nieczystości, usługi remontowe, usługi telekomunikacyjne, usługi prawnicze i doradcze, usługi IT, promocja Gminy .

Przywołana trudność dokonania bezpośredniej alokacji powyższych wydatków mieszanych wynika z faktu, że wykonywane przez gminę czynności są wykonywane przez tych samych pracowników gminy i przy pomocy tych samych zasobów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie czy z tytułu wykorzystania części nabywanych towarów i usług do czynności związanych z wykonywaniem czynności publicznoprawnych gmina jest zobowiązana do naliczania podatku należnego.

Zdaniem gminy nie jest ona zobowiązana do naliczania podatku należnego.

W uzasadnieniu swojego stanowiska gmina powołała się na zapis z art. 5 ust. 1 , art. 7 ust. 2 , art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług z których nie wynika obowiązek opodatkowania czynności będących przedmiotem pytania wnioskodawcy.

Ponadto gmina stwierdziła, iż stos...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.