Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI , OBOWIĄZEK PODATKOWY (art. 19-21)

9 lutego 2018

Obowiązek podatkowy w związku z otrzymaniem wpłaty pieniędzy

0 1065

W sytuacji gdy warunki dotyczące rodzaju i ilości sprzedawanych towarów, nie są znane w chwili wpłaty pieniędzy, przedmiotowa wpłat nie stanowi przedpłaty, zaliczki ani zadatku i tym samym nie podlega opodatkowaniu w chwili jej otrzymania.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 grudnia 2017 roku nr 0114-KDIP4.4012.597.2017.1.AKO

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność na terenie Polski, zmierzającym do przebranżowienia się, w celu prowadzenia działalności związanej z usługami gastronomicznymi. W związku z zamierzeniem biznesowym Wnioskodawcy w powyższym zakresie, Spółka chce podjąć działania marketingowe i promocyjne, uczestniczyć w programach lojalnościowych w celu pozyskania jak największej ilości klientów np. restauracji.

Jeden z przyszłych kontrahentów, proponuje korzystanie z aplikacji mobilnej, w ramach której klient otrzyma rabat, który będzie realizowany przez aplikację mobilną w punkcie handlowo-usługowym/gastronomicznym Wnioskodawcy.

Kontrahent oferuje, że w celu zagwarantowania pewności współpracy i wypłacalności, dokona z góry wpłaty na poczet przyszłych niezidentyfikowanych towarów, które zostaną zakupione przez konsumentów, posiadających zainstalowaną aplikację mobilną z kodami promocyjnymi na różne towary/usługi u Wnioskodawcy. W chwili wpłaty, Wnioskodawca ani kontrahent nie będą mieć wiedzy na poczet jakich towarów kwota ta będzie zaliczona (np. towar z podatkiem 8% czy 23%).

Rozliczenie tej wpłaty będzie dokonywane wówczas, gdy konsument korzystający z e-usługi (aplikacji mobilnej i urządzenia do obsługi tej aplikacji) będzie zamierzał nabyć towar u Wnioskodawcy, płacąc za niego środkami pieniężnymi lub kodami promocyjnymi, tylko przy udziale ww. e-usługi – tzn. cena za towar będzie uiszczona/rozliczana z kwoty, która będzie wpłacona przez kontrahenta na poczet przyszłego wydania towaru.

W momencie zakupu towaru przez konsumenta, który korzysta z aplikacji mobilnej i urządzenia kontrahenta, suma wpłaty uiszczonej przez kontrahenta na rachunek bankowy Wnioskodawcy ulega proporcjonalnemu pomniejszeniu o wartość towaru zakupionego przez konsumenta.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym obowiązek podatkowy VAT powstaje w momencie otrzymania przez Wnioskodawcę wpłaty na konto w związku ze współpracą pomiędzy Spółką a kontrahentem?

Stanowisko Dyrektora

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opo...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.