Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

30 czerwca 2013

Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług na rzeczowym majątku ruchomym

0 753

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczę usługi uszlachetniania na powierzonym materiale na rzecz kontrahenta niemieckiego będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej. 7 czerwca 2013 roku wystawiłem fakturę z tytułu ryczałtowego rozliczenia za usługi wykonane w maju 2013 roku i w rozliczeniu za czerwiec zamierzam rozpoznać obowiązek podatkowy. Czy takie postępowanie jest prawidłowe? Jak powinna wyglądać faktura dokumentująca wskazaną transakcję?

ODPOWIEDŹ

Opisane postępowanie nie jest prawidłowe. Wartość wykonanych usług uszlachetniania na rzeczowym majątku ruchomym za maj 2013 roku winien Pan wykazać w rozliczeniu za miesiąc wykonania usługi (maj 2013 roku). Natomiast fakturę dokumentującą wskazaną transakcję mógł Pan wystawić 7 czerwca 2013 roku.

UZASADNIENIE

Usługi uszlachetniania towarów na materiale powierzonym zaliczane są do usług na rzeczowym majątku ruchomym. Jeżeli są one świadczone na rzecz podmiotu zagranicznego będącego podatnikiem w rozumieniu art.28a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) to zasady rozliczania tych usług znajdują unormowanie w zapisach art.28b, art.100 i art.109 ust.3a ustawy o VAT. Zatem, co do zasady, zgodnie z powołanym art.28b ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W przypadku gdyby usługa była świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajdowałoby się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej wówczas za miejsce świadczenia usługi uznać należałoby stałe miejsce prowadzenia działalności (art.28b ust. 2 ustawy o VAT). Dodatkowo w ustępie 3 tego artykułu ustawodawca wskazał, iż w przypadku gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług będzie miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

W omawianym przypadku, jeżeli wykonuje Pan usługi na materiale będącym własnością usługodawcy – podatnika podatku od wartości dodanej z Niemiec - to usługa ta będzie opodatkowana na terytorium państwa nabywcy. Wskazaną transakcję będzie Pan zobowiązany udokumentować poprzez wystawienie faktury, która powinna zawierać takie same dane jak faktura dokumentująca dostawę krajową z wyjątkiem stawki podatku, sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami oraz kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku (§5 ust.3 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastoso...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.