Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

1 sierpnia 2018

Obowiązki następcy prawnego po śmierci podatnika VAT

0 995

Zarejestrowany czynny podatnik VAT prowadził jednoosobową działalność gospodarczą (sklep ze zdrową żywnością). Po jego śmierci żona chce kontynuować działalność. Jakie ma obowiązki na gruncie VAT? Czy będzie musiała złożyć deklaracje za męża, VAT-Z? Czy trzeba dodatkowo ten fakt zgłosić do Urzędu Skarbowego?

ODPOWIEDŹ

Czytelniczka powinna złożyć za zmarłego męża VAT-Z, czyli informację o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz zarejestrować się jako odrębny podmiot gospodarczy. Nie ma obowiązku składania do urzędu brakujących deklaracji VAT za zmarłego. Rozliczenia za ten okres dokona organ podatkowy wydając stosowną decyzję.

UZASADNIENIE

W przypadku śmierci podatnika prowadzącego działalność gospodarczą jego następca prawny dokonuje zgłoszenia o  zaprzestaniu działalności w  wyniku śmierci podatnika. Zgłoszenia dokonuje się na druku VAT-Z. Na tej podstawie Naczelnik wykreśla takiego podatnika z rejestru jako podatnika VAT. W przypadku gdy spadkobierca zamierza kontynuować działalność po zmarłym, to powinien zarejestrować się jako odrębny podmiot gospodarczy poprzez złożenie zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R oraz wniosku CEIDG-1.

Obowiązek składania deklaracji podatkowych wynika z art. 99 ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast obowiązek zapłaty wynikającego z nich podatku nakłada art. 103 ustawy o VAT. Z przepisów tych nie wynika, aby obowiązek złożenia deklaracji podatkowej za zmarłego podatnika spoczywał na jego następcy prawnym. Ponadto, zgodnie z art. 97 ustawy Ordynacja podatkowa, spadkobierca wchodzi we wszystkie prawa (majątkowe i niemajątkowe) oraz obowiązki spadkodawcy, pod warunkiem kontynuowania tej działalności na własny rachunek.

Z kolei z art. 100 § 1 i § 2 wynika, że organ podatkowy w drodze decyz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.