Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Otrzymaliśmy od kontrahenta z Czech fakturę za towar, który został przez niego przywieziony z Danii do składu celnego w Polsce w ramach procedury tranzytu. Zakupiony towar sprzedaliśmy kontrahentowi z Białorusi. Towar został poddany procedurze wywozu na Białoruś i otrzymaliśmy komunikat IE 45 potwierdzający wywóz towaru. Jak rozliczyć tę transakcję , czy jako WNT i eksport ?

ODPOWIEDŹ

Z opisu sytuacji wynika, że od podatnika z Czech nabyli Państwo towar pochodzący z kraju trzeciego, który nie został dopuszczony do obrotu na terytorium Unii Europejskiej. Towar ten w ramach procedury tranzytu jest przewożony przez czeskiego podatnika do składu celnego w Polsce. Tutaj towar zostaje rozładowany i pozostaje składowany aż do czasu wywozu do kontrahenta z Białorusi. Ponieważ towar ten nie jest wprowadzony do obrotu na terenie Polski, to nie powstaje u Państwa dług celny związany z importem tych towarów. Przy zgłoszeniu towarów do wywozu na terytorium Białorusi, zostają one ponownie objęte procedurą tranzytu tym razem z Polski na Białoruś. Na potwierdzenie wywozu towaru poza terytorium Unii Europejskiej polski podatnik otrzymuje komunikat IE 45 pochodzący z systemu NCTS, który informuje o zakończeniu procedury tranzytu na Białorusi.

W powyższej sytuacji mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami.

Pierwsza z nich polega na dostawie towaru przez pośrednika z Czech do podatnika z Polski, przy czym transportu towarów dokonuje podatnik czeski. Wiadomo, że towary są objęte procedurą tranzytu, co oznacza, że mają one status towarów pochodzących z kraju trzeciego, a więc w momencie dostawy nie są dopuszczone do obrotu na terytorium Unii Europejskiej.

Druga dostawa dotyczy wywozu towaru przez podatnika z Polski do podatnika z Białorusi, miejsce dostawy znajduje się w Polsce, podczas dostawy towar ponownie jest objęty procedurą tranzytu i zostaje wywieziony poza terytorium Unii Europejskiej.

Jak polski podatnik powinien potraktować transakcję nabycia towarów od podatnika z Czech, zważywszy na fakt, że jest to towar pochodzący z kraju trzeciego? Czy w takiej sytuacji powinien on rozpoznać transakcję wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru, czy być może wystąpi u niego import towaru?

W celu udzielenia odpowiedzi, należy ustalić, czy skład celny w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jest miejscem stanowiącym terytorium Polski, czy też nie.

Z treści art. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU) wynika, że pod pojęciem terytorium kraju należy rozumieć terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Skład celny jest przeznaczony do czasowego składowania towarów sprowadzonych spoza obszaru Unii Europejskiej do czasu nadania im przeznaczenia celnego. Z zapisów ustawowych wynika, że skład celny jest obszarem traktowanym jako część terytorium Polski.

Ponieważ towary w momencie przywozu do składu celnego w Polsce nie były dopuszczone do obrotu na terytorium Unii, to dostawa od podatnika z Czech do Polski nie może być uznana za transakcję wewnątrzwspólnotową. Dostawę tę należy potraktować jako import towaru z kraju trzeciego do Polski, ponieważ zgodnie z art. 2 ust. 7 UPTiU przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. Stąd też zakup towarów pochodzących spoza kraju UE i ich przywóz do magazynu celnego na terytorium Polski należy traktować jako import towarów. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że faktura na towar została wystawiona przez podatnika z Czech. Zgodnie z art. 19a ust. 9 UPTiU obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego. W przypadku objęcia towarów procedurą celną: składu celnego, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń, tranzytu lub przeznaczeniem celnym – wprowadzenie towarów do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego, jeżeli od towarów tych pobierane są opłaty wyrównawcze lub opłaty o podobnym charakterze – obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą wymagalności tych opłat (art.19a ust.11). W opisanym przypadku nie ma informacji o pobieraniu opłat wyrównawczy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.