Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

16 lutego 2017

Odliczenie podatku z faktur dokumentujących zakup nagród jubileuszowych

0 978

Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie nagród jubileuszowych dla pracowników.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 31 stycznia 2017 roku nr 3063-ILPP1-1.4512.187.2016.1.AK

Sytuacja Podatnika

Gmina przyznaje pracownikom z okazji jubileuszu pracy nagrody pieniężne i rzeczowe. Nagrody te przyznawane są przez Burmistrza na podstawie przepisu wynikającego z regulaminu wynagradzania pracowników. Regulamin ten, zatwierdzony zarządzeniem Burmistrza opracowany został w oparciu o przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Nabycie przedmiotowych nagród następuje z przeznaczeniem dla konkretnej osoby i jest finansowane ze środków bieżących. Pracownik może dokonać wyboru nagrody z katalogu obejmującego m.in. galanterię skórzaną, biżuterię, książki, sprzęt RTV lub AGD, sprzęt sportowy, itp. Wartość nagrody nie może przekroczyć kwoty 300 zł.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie nagród jubileuszowych dla pracowników.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a czynnościami opodatkowanymi, jednakże ustawodawca nie precyzuje, w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może mieć zatem charakter pośredni lub bezpośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą, np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są nie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.